Obálka audioknihy Hrabal: Výběr z díla legendárního spisovatele

Hrabal: Výběr z díla legendárního spisovatele

Bohumil Hrabal

Interpret: Čestmír Řanda
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2024

Zvukový záznam z díla autora, proslulého nejen v českém prostředí, ale i v kontextu kultury evropské a světové

Ke stodesetiletému výročí narození Bohumila Hrabala (28. 3. 1914 – 3. 2. 1997), jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny dvacátého století, vychází v řadě titulů, věnovaných nejlepším českým literátům a umělcům, tento komplet, kombinující archivní záznamy s nově nahranými. V archivu jsme objevili povídky z knihy Perlička na dně, Domácí úkoly či Obsluhoval jsem anglického krále a Pábitelé. Z nejrozsáhlejších archivních záznamů jsou zde Ostře sledované vlaky v interpretaci Kryštofa Hádka. Další povídky, které většinou ještě ve zvuku nevyšly, jsou z knih Morytáty a legendy či Povídky, črty a hovory. Ve většině z nich vnímáme občanské postoje, v 50. letech velmi statečné a odvážné, propojené s fabulačním mistrovstvím, hravou fantazií autora využívajícího vše, co se mu kdy v životě přihodilo či co se kdy dozvěděl.

Díky mistrovské interpretaci mladých umělců (Radúz Mácha, Ivan Lupták, Hana Kusnjerová, Radek Melša a Šimon Krupa) vnímáme krutou a přesnou protikladnost životních dějů, jak je Hrabal zachytil.

Audiokniha Hrabal: Výběr z díla legendárního spisovatele. Čtou Kryštof Hádek, Radúz Mácha, Ivan Lupták a další.