O. Henry - Povídky

Délka: 1 h 5 min
Interpret: Karel Höger
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2017
Typ souboru: MP3
Velikost: 61 MB

O. Henry - Povídky - audiokniha obsahuje tři krátké povídky, jejich autorem je William Sydney Porter známý pod svým pseudonymem O. Henry. Čte Karel Höger.

Výraz banánová republika používá kdekdo, málokdo však ví, že do běžného slovníku ho uvedl spisovatel O. HENRY ve svém románu Cabbages and Kings. Napsal ho v roce 1897 v Hondurasu, místě svého nedobrovolného exilu, kam se uchýlil na útěku před zákonem.
V hotelu ve městě Trujillo se však zapsal pod jménem Porter. O. Henry přijde na svět až o několik let později.

William Sydney Porter se narodil v severní Karolíně v roce 1862 a v klukovském věku si rád čítával Pohádky tisíce a jedné noci. Jako mladý příručí v drogerii svého strýce bavil zákazníky veselými karikaturami a skeči.
Později se usadil v Austinu v Texasu, kde přispíval do místních novin, než se se svým společníkem pustil do vydávání vlastního časopisu Rolling Stone. To ještě pracoval v bance jako pokladník.
Časopis si však na sebe nevydělal, a tak Porter začal pracovat jako redaktor v Houston Post. V té době však byl obviněn ze zpronevěry, které se měl dopustit v austinské bance.
Porter byl duší dobrodruh, sotva za něho tchán vyplatil kauci, den před prvním stáním u soudu sedl na vlak a ujel před spravedlností nejprve do New Orleansu a pak do Hondurasu.
Po šesti měsících ho tu dostihla smutná zpráva o smrti jeho manželky.
Navzdory následkům se vrátil do Austinu, kde byl zatčen a odsouzen k pěti letům vězení. Za mřížemi působil jako lékárník a odtud posílal své krátké povídky do časopisů pod různými pseudonymy. Trvalou přízeň čtenářů si získal povídkou Vánoční dárek Hvízdavého Dicka, publikovanou v McClure’s Magazine v prosinci 1899. Čtenáři, kterým se zalíbil jeho styl krátkých povídek s překvapivou pointou a s barvitou galerií uvěřitelných postav a typů, jistě netušili, že je do té doby neznámý O. Henry psal ve vězení. Za dobré chování z něho vyšel již v roce 1891 a odjel za slávou „amerického de Maupassanta“ do New Yorku. Do své předčasné smrti v roce 1910, na níž měl podíl především alkohol, napsal bezmála čtyři stovky povídek. Vydávají se a čtou dodnes.

Obsah:
1. Hlas trouby
2. Poslední list
3. Dary mudrců od východu

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma