Obálka audioknihy Co se děje se světem?

Co se děje se světem?

Václav Cílek

Interpret: Václav Cílek
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Co se děje se světem? Náš svět prochází velkou proměnou a Václav Cílek se na ni dokáže podívat z rozmanitých úhlů pohledu a s vtipem.

Co se děje se světem? Základní problém je ten, že se děje příliš mnoho věcí najednou. Náš svět prochází velkými otřesy a proměnami a geolog a oceňovaný esejista Václav Cílek se na ně dokáže podívat z rozmanitých úhlů pohledu, s nadhledem, vtipem a konstruktivní sklepsí. Vždyť v době velkého zrychlení a nečekaných důsledků globalizace, současnou pandemii nevyjímaje, je více než kdy dříve důležité umění udržet si v životě pocit smyslu a (pře)žít šťastně.

Hned úvodu zazní dosud nepublikované autorovy úvahy o koronaviru a silách, které nelze ochočit, ale lze se s nimi utkat se ctí a omezit ztráty. Další část audioknihy v interpretaci Martina Myšičky prokládané osobními autorovými úvahami, se věnuje českým zahrádkám a zabývá se inteligencí stromů a rostlin a jejich přetrvávající spjatostí s životem člověka. Odtud přechází k úvahám nad řeckými a indiánskými mýty, důležitost vody a času v našem životě. Poslední část se dotýká lidského vlivu na celý zemský systém a jeho důsledků. Navzdory všem možným katastrofickým scénářům je audiokniha originálním, optimistickým poselstvím přinášejícím konkrétní návrhy, jak řešit současnou a budoucí krizi.

VÁCLAV CÍLEK
Český geolog, klimatolog, spisovatel, esejista, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Střední školu navštěvoval v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze. Působil nejprve v Hornickém a poté v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a na částečný úvazek v Centru teoretických studií A V. V letech 2004–2012 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd. Ve svých publikacích se věnuje především popularizaci vědy, změnám klimatu a prostředí, vývoji české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací s přesahy směrem k umění, religionistice i filozofii. Spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, své texty publikuje v řadě časopisů, spolupracuje též s Českým rozhlasem a s Českou televizí. Za esejistické knihy Krajiny vnitřní a vnější (2003) a Makom: Kniha míst (2004) získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 mu byla udělena Cena ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“ a o dva roky později se stal držitelem Ceny Nadace VIZE 97.

MARTIN MYŠIČKA
Po studiu na gymnáziu vystudoval obor subnukleární fyzika na Matematicko-fyzikální fakultě UK a herectví na DAMU. Již během studií hostoval v několika pražských divadlech, v roce 1994 obdržel Cenu Alfréda Radoka Talent roku za titulní roli knížete Myškina ve hře Idiot. Po dokončení studií působil v Západočeském divadle Cheb, v Divadle v Řeznické a následně i ve stálém angažmá v Národním divadle. V roce 1997 se stal jedním ze zakládajících členů Dejvického divadla, kde působí dodnes, v současnosti také jako jeho umělecký šéf a režisér. Vedle toho také natáčí pro rozhlas a zajímavé filmové příležitosti dostal ve snímcích Šeptej (1996), Karamazovi (2008), Jedna ruka netleská (2003), Občanský průkaz (2010) nebo Dukla 61 (2018)

Nahrávka vznikla podle knihy Václava Cílka Co se děje se světem? Kniha malých dobrodiní v čase velké proměny Země vydané nakladatelstvím Dokořán v roce 2016. Copyright © Václav Cílek, 2016. Čtou Martin Myšička a Václav Cílek. Režie Alexandra Bauerová. Hudba Jan Šikl. Zvuk David Pravda. Obálka © Martin Radimecký. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Technický redaktor Jan Němec. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2020.

Co se děje se světem? - (audio)kniha malých dobrodiní v čase velké proměny Země. Autor Václav Cílek. Čte autor a Martin Myšička.