Obálka audioknihy Just Kids: Jsou to jen děti

Vydavatel: NAPA Records
Vydáno: 2022

LÁSKA, SEX A AMERICKÝ UNDERGROUND - PATTI SMITH O PATTI SMITH

Patti Smith v knize Just Kids: Jsou to jen děti upřímně a zároveň se strhujícím zápalem vypráví o vztahu s fotografem Robertem Mapplethorpem, kterému sepsání knihy slíbila před jeho smrtí. Jejich milostný vztah byl poznamenán chudobou i Robertovým hledáním vlastní sexuality, po jeho skončení přesto zůstali přáteli. Kniha Just Kids zaznamenává zpěvaččiny hudební začátky i divoká společná léta mimo jiné ve slavném newyorském hotelu Chelsea a dodnes zůstává jedním z nejsilnějších dokumentů o americkém undergroundu konce 60. let a poloviny 70. let.

PATTI SMITH
Americká zpěvačka a básnířka Patti Smith je jednou z nejvýraznějších tváří dějin punku a nové vlny. Proslavilo ji už její debutové album Horses z roku 1975 a dlouholetá hudební i literární dráha. Kniha Just Kids jí vyšla v roce 2010, a stala se součástí několika žebříčků nejoceňovanějších knih daného roku. Ve stejném roce za ni Patti Smith získala také National Book Award.

ANITA KRAUSOVÁ
Anita Krausová je přes své mládí už interpretkou řady audioknih, třeba O Pavlovi, Do tmy či Zmizení Sáry Lindertové. Přesto s ní práce na Just Kids otřásla: "Po tvářích se mi koulely slzy. V tom je Pattina kniha jedinečná. Radost, smutek, nadšení, závrať, to všechno se při čtení pomalu vpíjí pod kůži a už tam zůstane napořád." Anita spolupracuje také na podcastové a rozhlasové tvorbě a známá je i díky řadě filmových a televizních rolí, mimo jiné v sérii Pustina, Rapl II, Vodník či Bez vědomí.

Režie, zvuk, střih: NAPA Records
Hudba: a.m.almela