Obálka audioknihy Skoč, hochu, skoč

Interpret: Matyáš Valenta
Vydavatel: Audiotéka, Naše vojsko
Vydáno: 2023

Hrdiny částečně autobiografického románu se stali torpédoborec Ludgate, spuštěný na vodu v Rhosythských docích, a sedmnáctiletý Nick, sirotek vržený do světa zpod trosek rozbombardovaného domova na předměstí Londýna.

Kniha vyšla v Anglii poprvé v roce 1979 a o čtyři roky později u nás a četná reedice ve Velké Británii i překlady do různých jazyků svědčí o tom, že se směle zařadil mezi slavná díla.

Prolínání tvrdého života na palubě válečného plavidla brázdícího Severní moře i ledový oceán a Nickova sílící láska k mladičké Pavlíně, jediné osobě, která mu na světě zbyla, jen umocňuje dramatické napětí i působivost Bonnettova literárního návratu k událostem, jež čtenáře dosud nenechávají v klidu.

STANLEY BONNETT
Stanley Bonnett se narodil v Londýně v roce 1925. V sedmnácti letech se přihlásil dobrovolně k námořnictvu, kde sloužil jako radista. Je veteránem pěti konvojů do Murmanska, byl členem posádky tórpédoborce HMS VIRAGO, který potopil neblaze proslulý bitevní křižník SCHARNHORST, a posléze se účastnil i rozhodující námořní bitvy proti Japonsku. Válka skončila a Stanley Bonnett se rozhodl, že bude o svých zážitcích vypovídat, a začal psát o moři a o válce.

MATYÁŠ VALENTA
Matyáš Valenta (1996) je český herec. Již ve svých čtyřech letech se začal objevovat v reklamních spotech, v roce 2004 se objevil v televizním seriálu Redakce, zlom v jeho kariéře však představovala v roce 2006 role Františka Hrubého v seriálu Ulice, kde později začal hrát i se svou sestrou Annou-Marií Valentovou.

Audiokniha Skoč, hochu, skoč, autor Stanley Bonnett, překlad Eva Marxová. Čte Matyáš Valenta, režie Ondřej Černý.