Obálka audioknihy Parazit

Interpret: Filip Švarc
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Poté, co srovnali se zemí vesnici, jejíž obyvatele zabila parazitická plíseň, odvezli si agenti DTRA jediný vzorek. A ten se po 30 letech začíná šířit...

Obyvatele vesnice uprostřed australské pustiny pozabíjela parazitická houba či plíseň, která sem „spadla z nebe“ v troskách vesmírné stanice Skylab. Odborníci na bioterorismus Roberto Diaz a Trini Romano nechají za dramatických okolností raději vše srovnat se zemí. Do USA převezou jediný vzorek, který pro případné budoucí válečné účely uloží ve vojenském podzemním skladišti. Po třiceti letech se však organismus začne šířit a pouze agent v důchodu Roberto Diaz ví, jak velkou hrozbu pro svět představuje. Nad bývalým armádním prostorem mezitím vyrostl systém skladovacích kójí, jehož ostrahou je smolař Travis a svobodná matka Naomi, kteří nemají nejmenší potuchy, čemu budou muset čelit.

DAVID KOEPP
Americký scenárista a režisér vystudoval katedru filmové, divadelní a televizní tvorby na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Od roku 1990 se mu daří prozasovat své scénáře ke skutečné filmové realizaci. Po několika menších úspěších přišel jeho hvězdný moment, když se podílel na scénáři Jurského parku, režírovaného Stevenem Spielbergem, s nímž od té doby často spolupracoval. Následovaly scénáře k velkofilmům jako Mission: Impossible, Spider-Man, Válka světů nebo Indiana Jones a tajemství křišťálové lebky. Sám Koepp také režíroval několik filmů, z nichž je za nevýraznější považován snímek Tajemné okno s Johnnym Deppem v hlavní roli. Na literárním poli debutoval románem Parazit (Cold Storage, 2019), který se okamžitě stal bestsellerem a byl přeložen do dvaceti jazyků.

FILIP ŠVARC
První filmovou smlouvu za něj rodiče podepisovali, když mu bylo šest let, k tomu se přidalo i vystupování v dětských rolích v Divadle na Vinohradech a v Divadle E. F. Buriana. V roce 1989 nastoupil na Státní konzervatoř v Praze, kde po šesti letech absolvoval obor herectví. Po několikaročním hostování v pražském Divadle ABC se v současné době věnuje hlavně dabingu, coby legenda oboru si v seriálu Dabing Street (2018) zahrál dokonce sám sebe. Jedenáct let také strávil za mikrofonem Fajn Rádia.

Nahrávka vznikla podle knihy Davida Koeppa Parazit vydané nakladatelstvím Argo v roce 2019. COLD STORAGE, Copyright © 2019 by David Koepp. All rights reserved. Published by arrangement with Ecco, an imprint of HarperCollins Publishers. Translation © Martin Urban, 2019| Čte Filip Švarc | Režie, střih a mastering Pavel Kadlec | Hudba Kittchen | Design obalu Jan Mottl | Technický redaktor Nikolaj Ivaskiv | Odpovědná redaktorka Šárka Jančíková | Vydalo Tympanum, s. r. o., Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha, 2020. www.tympanum.cz

Audiokniha Parazit obsahuje thriller od scénaristy filmů Jurský park, Mission: Impossible nebo Spider-Man Davida Koeppa. Čte Filip Švarc.