Chyťte Žida!

Délka: 15 h 22 min
Interpret: Michal Isteník
Vydavatel: Audiotéka, Zeď
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 867 MB

Audiokniha Chyťte Žida! přináší zcela nový, překvapující a zároveň znepokojující pohled na dění v nejsledovanějším koutě planety. Autor Tuvia Tenenbom, překlad David Weiner. Čte Michal Isteník, režie Ondřej Černý.

Izrael je jedinou demokracií Blízkého východu, ale velká část Západu ho tak nevnímá. Proč se Evropané rozhodli, že ti dobří jsou Palestinci? Proč je podporují tak jako nikoho na světě?

To se Tuvia Tenenbom rozhodl zjistit. Jenže jako Žid by daleko nedošel. A tak se ve Svaté zemi vydává za Němce, novináře Tobiho. A tomu všichni řeknou všechno. Od palestinských politiků po beduíny, od liberálních Izraelců po konzervativní jestřáby, od křesťanských mnichů po židovské osadníky, od ultraortodoxních Židů k pouličním prostitutkám, od evropských levicových „mírových“ aktivistů po úředníky mezinárodních organizací...

Těm všem klade chytré i zdánlivě naivní otázky, aby je vyprovokoval – což se mu často daří – a zjistil, co si doopravdy myslí. Následně skládá obrázek, který je neobyčejně vtipnou a zároveň alarmující zprávou o dnešním Blízkém východě i o Evropě. Jestli totiž Tuvia Tenenbom něco není, pak rozhodně není politicky korektní. Jeho kniha je plná zábavných dialogů i pronikavých pozorování. Za vším tím vtipem jsou ale často překvapující i kruté pravdy, o kterých bychom raději nevěděli. Tenenbom není ani levičák, ani pravičák, chce zkrátka znát pravdu. A tak dráždí úplně všechny. Tato audiokniha osvětluje dění na Blízkém východě jako žádná jiná.

TUVIA TENENBOM
Narodil se v Izraeli v rodině rabína. V mladém věku se ale odstěhoval do USA a usadil se v New Yorku. Zde také začal psát divadelní hry. Je divadelní režisér, dramatik, autor, novinář, esejista a zakládající umělecký ředitel Židovského divadla v New Yorku. Francouzský deník Le Monde ho označil za zakladatele nové formy židovského divadla. Je držitelem několika akademických titulů, které získal v oborech matematika, počítačová věda a drama. Absolvoval také rabínské studium v Jeruzalémě. Kromě toho se věnuje také publicistické činnosti. Přispívá do německého týdeníku Die Zeit,italských novin Corriere della Sera a izraelského deníku Jedi'ot Achronot.

MICHAL ISTENÍK
Český herec a bývalý fotbalista. Svého času hrál první ligu za SK Kladno. Později absolvoval brněnskou JAMU a Brno se mu stalo novým domovem. Hostoval v brněnském Divadle U Stolu a HaDivadle nebo v pražském Divadle v Dlouhé a od roku 2008 je členem Městského divadla Brno. Nejen jako herec, ale i autor a režisér je rovněž aktivní ve spolku Buranteatr zaměřeného na experimentální divadlo. Často se objevuje v seriálech. Mezi nejznámější patří Kancl (2014), internetový seriál Pěstírna (2017), komediální Trpaslík (2017) nebo drama Živé terče (2019). Jeho nejúspěšnější rolí v této oblasti byl výčepní Eda v nekorektním komediálním seriálu MOST! (2019) scenáristické dvojice Kolečko & Prušinovský.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma