Obálka audioknihy URaNovA

Interpret: Petr Čtvrtníček
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022

Vítejte v Jáchymově, městě lázeňských radovánek a uranových dolů!

Po dívce z Anglie, která se v srpnu 1968 vydala do Československa, aby v Jáchymově navštívila rodinu svého nikdy nepoznaného otce, se slehne zem. Život Angely ale tehdy neskončil a osud tomu chce, že se po mnoha letech opět shledá se svým někdejším snoubencem Henrym, který se z terapeutických důvodů vydal po jejích stopách v doprovodu své celoživotní partnerky Suzanne. Hotel Sklodowska, v němž se britský pár ubytoval, je plný podezřelých existencí, počínaje starým posluhou Schmittem s pletí jako ztrouchnivělé dřevo a pohledem zabijáka a konče skupinou zahraničních vědců, kteří si svým chováním od personálu vysloužili přezdívku „radioaktivní pošuci“. Největší záhadou se však jeví být samotná majitelka hotelu, doktorka Estela Hansová, vzbuzující v Henrym čím dál víc otázek. Tedy až do příjezdu tajemného cizince, jehož se zaskočenou hostitelkou pojí tajemné pouto a který projevuje až podezřelý zájem o jáchymovské podzemí…

Úspěšná románová prvotina, oscilující mezi thrillerem, sci-fi a romancí, získala Literu za debut roku.

LENKA ELBE
Lounská rodačka vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Po krátké novinářské praxi se začala živit jako reklamní textařka a příležitostně i jako televizní scenáristka. Hlavním tématem její tvorby je svoboda a zápas s temnými proudy usilujícími se o její likvidaci, ve svých textech ráda propojuje reálný a fantaskní svět. Literárně ji ovlivnila především díla Franze Kafky, Umberta Eca nebo Haruki Murakamiho. Za svou knižní prvotinu, román Uranova (2020), obdržela v roce 2021 cenu Magnesia Litera v kategorii debut roku. Kromě psaní se věnuje také grafickému designu a fotografii.

PETR ČTVRTNÍČEK
Vyrostl v Řeži u Prahy a vystudoval pražskou SUPŠ. Když nebyl přijat ke studiu na DAMU ani JAMU – za což je prý osudu dodnes vděčný –, rozhodl se věnovat múzám v amatérském divadle Vrata. Od 90. let je vyhledávaným hercem (po dvě desetiletí byl členem souboru Divadla Na zábradlí), scenáristou, režisérem, kreativcem a recesistou. Je podepsán pod oblíbenými televizními parodiemi Česká soda, Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí, TV show Toma a Dana, Čobolkoviny nebo Gynekologie. Ve frašce Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? památně karikoval korupční praktiky fotbalových bossů. Televizní diváci ho dále znají ze seriálů Přístav, Autobazar Monte Karlo, Světlu vstříc či Krejzovi. Svéráznými postavičkami obohatil řadu filmových veseloher a tragikomedií, např. Kouř, Eliška má ráda divočinu, Mazaný Filip, Doblba!, Obsluhoval jsem anglického krále, Poslední plavky, František je děvkař, Vejška, Instalatér z Tuchlovic ad.