Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Tajemství

Tajemství

Tereza Dobiášová

Délka: 13 h 48 min
Interpret: Milena Steinmasslová
Vydavatel: Jota
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 778 MB

NESKUTEČNÝ PŘÍBĚH ANEŽKY ČESKÉ

Magnesia Litera 2022 za debut roku.

Co vedlo vzdělanou dívku plnou života, dceru českého krále Přemysla Otakara I., o jejíž ruku žádal sám císař, k rozhodnutí vzdát se světské moci, tělesné lásky a stát se jeptiškou? Příběh, který román Tajemství vypráví, stojí na půdorysu dochovaných historických faktů, nicméně s nimi zachází velmi volně, protože jeho smyslem není doslovné vylíčení dějů, ale skrz vyprávění příběhu vhled do duše významné ženské postavy českých dějin.

Nahlíží 13. století jako období protichůdných mocenských i duchovních proudů, v jehož centru stojí Anežka: nejdřív jako osamělé dítě putující po evropských dvorech, později jako dívka, s hlavou popletenou rytířskými mýty, zrazovaná, a přesto toužící po lásce a naplnění – zároveň ale i dívka vědomá si vlastní zodpovědnosti – vůči své rodině a zemi.

Román otevírá možnost, že její život skrýval tajemství, které by křesťanské legendy nedovolily vyprávět. Při hledání pravdy o dívce, která nad českou zemí z hlubin 13. století stále drží ochrannou ruku, vstoupily do vyprávění obrazy bytostí lesů, démonů přítomných v gotických chrámech a magické myšlení středověkých příběhů – i když o nich Anežčini legendisté mlčí.

TEREZA DOBIÁŠOVÁ
MgA. Tereza Dobiášová (*1981) je autorka, režisérka, dramaturgyně, kurátorka a kulturní manažerka. Vystudovala dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie Múzických umění v Praze. Po krátkém působení jako dramaturgyně Jihočeského divadla založila v Českých Budějovicích Barevný děti o.s., sdružení věnující se sociální integraci cizinců skrz divadelní a další umělecké formy. Ty umělecky i manažersky vedla od roku 2008 do roku 2012. Zároveň jako autorka, literární recenzentka a dramaturgyně externě spolupracovala s Českým rozhlasem.

V roce 2012 zvítězila s koncepcí dětského muzea výběrové řízení na pozici ředitelky Sladovny Písek o.p.s. Během následujících pěti let transformovala galerii na celoevropsky uznávanou kulturní instituci se zaměřením na děti a rodiny a vytvořila tady řadu mimořádných výstavních projektů.
Pracuje jako kurátorka interaktivních expozic pro děti a doprovází nově vznikající muzejní projekty. Pro Hands On! International Association of Children Museums vede vývoj značky kvality pro muzea. Občas pracuje v divadle, pohybuje se mezi Prahou a Šumavou a píše: koncepce, scénáře, libreta a hlavně příběhy.

MILENA STEINMASSLOVÁ

Audiokniha Tajemství, autorka Tereza Dobiášová, čte Milena Steinmasslová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma