Obálka audioknihy Někdo blízký

Interpret: Honza Hájek
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

Když otec a matka osmileté Daisy Masonové nahlásí její zmizení z večírku, který pořádali na zahradě rodinného domu, inspektor Adam Fawley se soustředí především na výslechy lidí, kteří děvčátko znali. Ze zkušenosti totiž ví, že v devíti případech z deseti je únoscem dítěte někdo blízký. Navíc celá rodina reaguje poněkud zvláštně – matka se při výslechu soustředí především na to, jak vypadá a působí, otec se chová chladně a nepřístupně. A pak je tu Daisyin zakřiknutý a nemluvný starší bratr, který zjevně něco tají. Fawley hraje o čas a pokouší se najít nějaké vodítko, jenže dívenka jako by se propadla do země – nikdo nic neviděl, nikdo nic neví – holčička možná dokonce nebyla ani na zahradním grilování, z něhož měla zmizet. Všichni však mají na událost svůj názor, o který se neváhají podělit na sociálních sítích, a hlas lidu neváhá odsoudit kohokoli dřív, než tak učiní zákon.

„Autorka má výborný přehled o současných trendech a k dokreslení případu hojně využívá sociální sítě a online média. Nejpůsobivější na románu je zobrazení sebestředné matky, jejíž neschopnost milovat vlastní děti vede k rozuzlení, které vám vyrazí dech.“ – The Times

CARA HUNTEROVÁ
Britská spisovatelka získala PhD. z na Oxfordské univerzitě a z Oxfordu, kde nadále žije, udělala i dějiště svých krimi románů. Její prvotina Někdo blízký (Host, 2018) si okamžitě získala skvělé čtenářské ohlasy, zařadila se mezi bestsellery The Sunday Times a v žebříčku prodejce Amazon se po mnoho měsíců držela na předních příčkách. Práva na překlad se prodala do více než deseti zemí. Následoval druhý díl ze série s inspektorem Adamem Fawleym nazvaný V temnotě (In the Dark, 2018), který vyjde česky v nakladatelství Host na jaře 2019. Třetí detektivkou z řady je chystaný román Není úniku (No Way Out, 2019).

HONZA HÁJEK
Po čtyřech semestrech studia na brněnské JAMU v letech 2001–2002 zůstal hrát v Divadle Polárka. Tam také zaujal režiséra Juraje Deáka, který ho obsadil do titulní role ve své inscenaci Hamlet (2002) v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde poté získal angažmá. V roce 2006 dostal Cenu Thálie v kategorii Talent roku a stal se členem činohry Národního divadla. Ze zlaté kapličky odešel v roce 2011 do Činoherního klubu a od roku 2014 působí v Divadle Na zábradlí. Známý je z filmů (např. Kobry a užovky, Padesátka), ale zejména z televizních seriálů (např. Kriminálka Anděl, České století, Labyrint, Bohéma) a často spolupracuje s rozhlasem.

MAGDALÉNA BOROVÁ
Už během studia herectví na pražské DAMU účinkovala v řadě divadel, např. ve Studiu Dva, ve Viole, Činoherním klubu, v Klicperově divadle nebo Národním divadle, kde po škole zůstala v angažmá. Za své herecké umění v roce 2004 získala Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Před televizní kamerou se poprvé objevila po boku Ivy Janžurové v dramatu Sabiny Remundové Maryška (2003), o dva roky později pak debutovala na filmovém plátně ve snímku Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), hrála i v jeho pokračování Hrubeš a Mareš Reloaded (2009) či v dramatu Ženy mého muže (2009) a ztvárnila také vedlejší roli v oceňovaném filmu Já, Olga Hepnarová (2016). Dlouhodobě spolupracuje s rozhlasem.