Obálka audioknihy Kult rozumu a Nejvyšší bytosti

Interpret: Vladimír Vokál
Vydavatel: MplusV
Vydáno: 2022

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl velkým znalcem světových dějin. Za každých okolností hájil svobodu a demokracii; odmítal násilí, demagogii a teror. O Francouzské revoluci psal mnohokrát.

Text „Kult rozumu a Nejvyšší bytosti“, který se zabývá temným obdobím francouzských dějin během jakobínského teroru, je dnes téměř zapomenutý. Přitom je stále aktuální, v době vracejícího se tmářství a modlářství možná více než kdy jindy. Masaryk text pojal jako tvrdou kritiku „zběsilých“ vůdců lidových vrstev i ostrou polemiku s inteligentním, ale podle něj bezcharakterním vůdcem montagnardů Robespierrem.

VLADIMÍR VOKÁL
Novinář a badatel se jako autor věnuje zejména Francouzské revoluci. Zkoumá ideové souvislosti francouzských dějin v letech 1789-1799 a snaží se popularizovat významné osobnosti první francouzské republiky. Píše také beletristické texty a v současné době působí jako moderátor pořadu Rozstřel na iDNES.cz, píše sloupky pro MF DNES, učí na gymnáziu a je hlasatelem Rádia Impuls. Díky své letité praxi v rádiu namlouvá ve svém vlastním studiu audioknihy, zejména ty, které sám napsal.

Audiokniha Kult rozumu a Nejvyšší bytosti, autor Tomáš Garrigue Masaryk, čte Vladimír Vokál.