Obálka audioknihy Stín větru

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Série: Pohřebiště zapomenutých knih

Lidé, čtěte, i kdyby bylo nejhůř…

Když v hladovém roce 1945 zavítá desetiletý syn antikváře Daniel na prapodivné barcelonské pohřebiště knih, zaujme ho román Juliána Caraxe Stín větru. Melancholický chlapec je příběhem uchvácen, touží o tajuplném spisovateli zjistit víc a dlouho po něm pátrá s posedlostí školeného detektiva. A rázem se kolem knihy, která se dochovala v jediném výtisku, začnou dít věci. Především o ní kdekdo leccos ví. Hocha dokonce začne stopovat člověk, jenž ji od něj hodlá získat stůj co stůj.

Navíc jako by se dílo začalo propisovat do života Danielovi i jeho blízkým, jelikož Caraxovy postavy vrůstají do životů skutečných lidí… Osvědčené postupy gotických próz proplétá Ruiz Zafón s prvky románu milostného a iniciačního. Výsledkem je podmanivý thriller ve stylu magických knihoven papá Borgese, zasazený do časů těžce zkoušeného Španělska po občanské válce, dál sevřeného režimem diktátora Franka – a dál spoléhajícího na očistnou moc slova.

První část románového cyklu Pohřebiště zapomenutých knih provede posluchače křivolakou katalánskou metropolí i stíny moderních španělských dějin. Krátce po vydání se próza stala bestsellerem.

CARLOS RUIZ ZAFÓN
Prozaik katalánského původu se narodil a vyrostl v Barceloně. Starobylé město, které překypuje památkami korunovanými osobitou architekturou Antoniho Gaudího, mu poskytuje trvalou inspiraci. Zprvu se živil jako reklamní kreativec a reportér deníků El País a La Vanguardia, avšak v roce 1994 díky plynné angličtině přesídlil do Hollywoodu, aby se plně soustředil na roli scenáristy a romanopisce. Už jeho prvotina Kníže z mlhy (1993, č. 2013) vyšla ve stopadesátitisícovém nákladu. Po další trojici románů pro mládež (Půlnoční palác, Zářijová světla, Marina) se blýskl knihou Stín větru (2001). Thriller, který se už i v Česku dočkal pěti vydání, zaznamenal senzační úspěch, ve Španělsku srovnatelný s ohlasem děl Dana Browna či krajana Artura Péreze-Reverteho. S romány Andělská hra (2008), Nebeský vězeň (2011) a Labyrint duchů (2016) tvoří tetralogii Pohřebiště zapomenutých knih (č. 2006–2019).

GUSTAV HAŠEK
Vystudoval pražskou Vyšší odbornou školu hereckou a poté působil tři roky v šumperském divadle. Jako herec na volné noze nyní vystupuje na několika metropolitních scénách (Minor, Aha!, Laterna Magika, D21, Státní opera) i v představeních zájezdových divadel D5 či Divadelní společnosti Julie Jurištové. V menších rolích se objevil ve filmu O život, v seriálu Bohéma či v detektivních sériích Případy 1. oddělení a Místo zločinu Ostrava. Má přezdívku Kevin.