Obálka audioknihy Nečekaný vrah: Příběh vraždy Olofa Palmeho

Interpret: Petr Jančařík
Vydavatel: Audiotéka, Host
Vydáno: 2022

KDO SKUTEČNĚ ZABIL ŠVÉDSKÉHO PREMIÉRA?

Píše se rok 1986, poslední únorový den. V mrazivém večeru se oblíbený švédský premiér Olof Palme s manželkou Lisbeth těsně před půlnocí vrací z kina. Palmemu zbývají poslední minuty života — o pár chvil později ho na rohu ulice zastřelí neznámý muž. Krátce po dvanácté je v nemocnici prohlášen za mrtvého. Celé Švédsko i Evropu zasáhne šok. Jak se mohlo stát, že v mírumilovné zemi zavraždili tak konsenzuálního politika, jakým byl Olof Palme? A hlavně: Kdo vystřelil?

Vražda Olofa Palmeho se stala jednou z největších kriminálních záhad dvacátého století. V roce 2007 se případem začal zabývat novinář Thomas Pettersson: výroky jednoho ze svědků se tolik lišily od ostatních svědeckých výpovědí, že stály za ověření. Výsledkem novinářova dvanáctiletého pátrání je nejen mezinárodně úspěšná kniha Nečekaný vrah, která se čte jako thriller, ale také vyřešený případ: na základě Petterssonových důkazů a argumentů švédská policie kauzu vraždy Olofa Palmeho konečně uzavřela.

THOMAS PETTERSSON
Thomas Pettersson (nar. 1957) je švédský novinář a spisovatel. Začínal jako pracovník v telekomunikacích a středoškolský učitel, jako žurnalista se od roku 1997 zaměřuje na sociální témata a ekonomiku. Za svou poslední knihu Nečekaný vrah (2018) obdržel prestižní novinářskou cenu Guldspaden. V roce 2021 uvedla její seriálovou adaptaci společnost Netflix a zároveň vyšla její aktualizovaná verze, doplněná o uzavření případu.

Audiokniha Nečekaný vrah: Příběh vraždy Olofa Palmeho. Autor Thomas Pettersson, překlad Lucie Olešová. Čte Petr Jančařík, režie Ondřej Černý.