Obálka audioknihy Gepard

Interpret: Lukáš Hlavica
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2023

Příběh šlechtické rodiny ze Sicílie odehrávající se v rozmezí padesáti let, od roku 1860 do roku 1910, který se stal předlohou ke slavnému filmu s hvězdným obsazením.

Kulisy příběhu tvoří vylodění slavného revolucionáře Garibaldiho na Sicílii a pád starého bourbonského režimu, který později vedl ke sjednocení Itálie. Hlavním hrdinou je kníže Fabrizio, potomek staré šlechtické rodiny s gepardem v erbu, jehož panství pozvolna upadá a on sám, i se svými zálibami, čelí postupným, nezadržitelným změnám ve své rodině i v celé sicilské, potažmo italské společnosti. Jeho mladý synovec Tancredi se přidá ke Garibaldiho revoluci a za manželku si bere dceru místního statkáře, věc dříve nemyslitelná. Všechny tyto změny sleduje kníže Fabrizio s odevzdaností, ale i s moudrostí.

GIUSEPPE TOMASI DI LAMPEDUSA
Giuseppe Tomasi di Lampedusa (1896 v Palermu – 1957 v Římě), vévoda z Palmy, kníže z Lampedusy a držitel dalších italských a španělských šlechtických titulů byl italský spisovatel, kterému stačil k proslavení a zařazení se k italským spisovatelům jeden jediný román.

1915 začíná studovat právnickou fakultu v Římě, nedokončuje ji ale, je povolán do armády, účastní se válečných operací a je zajat, převezen do Maďarska, odkud se mu podaří uprchnou a dostat se zpět do Itálie. Je vyřazen z armády jako poručík a vrací se na Sicílii. Střídá odpočinek s cestováním a studiem zahraniční literatury ve společnosti své matky. V roce 1934 umírá jeho otec, a tak se stává hlavou rodiny a dědí majetek i titul. Po smrti matky se vrací k životu v Palermu, kde se jejich dům stává sídlem setkávání řady mladých intelektuálů.

Na přelomu let 1955 a 1956 píše svůj román Il Gattopardo (Gepard), krátce nato v roce 1957 umírá na nádor plic v římském domě přes veškerou lékařskou péči a je pohřben v rodinné hrobce. Román byl nalezen dědici v pozůstalosti a zásluhou přítelkyně rodiny Eleonory Croseové, byl nabídnut k vydání. Vzbudil řadu rozporuplných reakcí, jak nadšení a bouřlivý ohlas jak mezi čtenáři i kritikou , tak odmítavé postoje, nicméně se dočkal několika vydání a byl přeložen do řady jazyků. V roce 1959 získal Striga Price – literární cenu za knihu roku. Zahraniční úspěch byl dovršen velmi citlivou filmovou adaptací knihy, zachovávající di Lampedusův rukopis, natočenou Viscontim, která získala Zlatou medaili v Cannes.

LUKÁŠ HLAVICA
Český herec a dabér. Vystudoval herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí také jako pedagog. Úspěšně se věnuje divadelní a rozhlasové režii. Působil v Národním divadle a v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Zahrál si například v seriálu České televize Zdivočelá země. Na svém kontě má několik desítek dabingových rolí, daboval například Arnolda Schwarzeneggra nebo Daniela Craiga.

Giuseppe Tomasi di Lampedusa IL GATTOPARDO