Obálka audioknihy Dítě číslo 44

Interpret: Martin Myšička
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2015

Dítě číslo 44 - audiokniha obsahuje dramatizaci napínavého thrilleru ze stalinského Ruska a Ukrajiny. Autor Tom Rob Smith. Režie Dimitrij Dudík. Účinkují Martin Myšička, Dana Černá, Jan Vlasák, David Novotný, Miroslav Táborský, Jaroslav Kepka, Luba Skořepová, Helga Čočková, Stanislav Majer, Aleš Procházka, Martin Písařík, Ljuba Krbová, Kamil Halbich, Marek Taclík, Michal Zelenka, Jan Přeučil, Jiří Knot a další.

Píše se únor 1953. Do Stalinovy smrti zbývá zhruba měsíc. Lva Stěpanoviče Děmidova, bývalého vojáka, nyní příslušníka tajné policie, požádá jeho přítel, aby znovu otevřel případ úmrtí jeho syna. Nevěří totiž, že šlo o nehodu. Děmidov je po počátečních pochybách stále více přesvědčen, že je na stopě sériového vraha. Jenže zločinnost v zemi sovětů vlastně neexistuje, a tak se dostává do stále větších profesních i osobních potíží.

Román Dítě číslo 44, debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Díky reálnému pozadí nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst.

Tom Rob Smith, po matce Švéd, po otci Angličan, se narodil v roce 1979. Studoval na univerzitě v Cambridgi a jako stipendista v Itálii. Po studiích se živil psaním a editováním scénářů. Jeho první román, Dítě číslo 44, publikovaný v roce 2008 (česky 2009), svému autorovi vynesl nominaci na prestižní Bookerovu cenu a byl přeložen už do 36 jazyků. V roce 2015 měl premiéru film podle této knižní předlohy v produkci Ridleyho Scotta, některé scény se v roce 2013 natáčely také v Praze a u Máchova jezera. K hrdinům své prvotiny se Smith vrátil v knihách Utajovaný projev (2009, česky 2011) a Agent 6 (2011, česky 2013).
Martin Velíšek

Obsazení:
Lev Děmidov - Martin Myšička
Raisa Děmidovová - Dana Černá
vypravěč - Jan Vlasák
Vasilij - David Novotný
Fjodor - Lukáš Hlavica
Brodskij - Jan Hartl
matka Lva - Růžena Merunková
otec Lva - Stanislav Zindulka
Zina - Miroslava Pleštilová
Zarubin - Ivan Řezáč
Nestěrov - Pavel Rímský
Kuzmin - Jan Novotný
Dále hrají

DRŽITEL OCENĚNÍ AUDIOKNIHA ROKU 2015 - NEJLEPŠÍ ZVUK a NEJLEPŠÍ DRAMATIZACE
Titul zvítězil v kategoriích Nejlepší zvuk a Nejlepší dramatizace v rámci vyhlašování výročních cen Audiokniha roku 2015, které jsou udělovány vydavatelům a tvůrcům audioknih s cílem ocenit produkci kvalitních českých audioknih a motivovat tak vydavatele v jejich činnosti.