Ukradené fantazie

Délka: 3 h 33 min
Interpret: Jiří Adamíra
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 200 MB

Unikátní devítidílný seriál Ukradené fantazie prominentního autora sci-fi Josefa Nesvadby nabízí neobvyklý příběh ve fantastickém hereckém obsazení.

Stárnoucí a už trochu rezignovaný psychiatr dostane do rukou úžasný vynález PSYCHOFON, který zachycuje a překládá lidskou řeč do roviny emocí. Ale i tento vynález se dá zneužít…

OSOBY A OBSAZENÍ:
vypravěč – JIŘÍ ADAMÍRA
Ing. Kolda – LUDĚK MUNZAR
dr. Chvojík – VÁCLAV MAREŠ
Věra Králová – JANA HLAVÁČOVÁ
Dagmara, manželka vypravěče – JANA ŠTĚPÁNKOVÁ
Dáša, dcera vypravěče – HANA MACIUCHOVÁ
Babička – JIŘINA ŠTĚPNIČKOVÁ
náměstek Pulver – JOSEF BEK
Pulverová – MIRIAM KANTORKOVÁ
Elza Simli – JAROSLAVA ADAMOVÁ
tchyně Ing. Králové – VLASTA FABIÁNOVÁ
telefonistka – ALENA HEZINOVÁ
matka Koldová – JAROSLAVA DRMLOVÁ
Irenka – JORGA KOTRBOVÁ
mužský hlas Králové – RADISLAV NIKODÉM
primář – MILOŠ ROZHOŇ
Pulverův otec – BEDŘICH PROKOŠ
sousedka Králové – SOŇA DVOŘÁKOVÁ
příslušník v civilu – JAN POHAN
příslušník v uniformě – MILOŠ HLAVICA

Ačkoli byl a je spisovatel JOSEF NESVADBA spojován s žánrem sci-fi, on sám se tomu bránil a považoval to za zjednodušující nálepku. V rozhovoru pro Československý rozhlas v roce 1965 to upřesnil: „Já vlastně takovou čistou science-fiction – s výjimkou pár povídek – nepíšu. Původně se tomu žánru říkalo „takové jiné povídky“, takže říkám, že píšu takové jiné povídky. A v těch nesmí chybět dobrý příběh a zvraty v ději.“

Nesvadbovy povídky byly skutečně jiné, a to nejen v rámci sci-fi, ale i obecně české literatury druhé poloviny 20. století. Autora zajímaly především lidské charaktery a bystře analyzoval motivy jejich jednání skryté pod povrchem. Inspirace z praxe měl nepochybně dost, jako diplomovaný psychiatr byl průkopníkem individuální i skupinové terapie u nás a spisovatelství měl takříkajíc na vedlejší úvazek. Přesto napsal úctyhodný počet povídek a několik románů. Ty nejlepší povídky byly zařazeny do více světových antologií sci-fi a vyšly v překladech v USA, Velké Británii, Německu a dalších zemích.

Audiokniha Ukradené fantazie obsahuje rozhlasovou nahrávka z roku 1982 v režii Jiřího Horčičky. Účinkují Jiří Adamíra, Luděk Munzar, Václav Mareš a další.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma