Obálka audioknihy Ukradené fantazie

Interpret: Jiří Adamíra
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2022

Unikátní devítidílný seriál Ukradené fantazie prominentního autora sci-fi Josefa Nesvadby nabízí neobvyklý příběh ve fantastickém hereckém obsazení.

Stárnoucí a už trochu rezignovaný psychiatr dostane do rukou úžasný vynález PSYCHOFON, který zachycuje a překládá lidskou řeč do roviny emocí. Ale i tento vynález se dá zneužít…

OSOBY A OBSAZENÍ:
sousedka Králové – SOŇA DVOŘÁKOVÁ
příslušník v civilu – JAN POHAN
příslušník v uniformě – MILOŠ HLAVICA

Ačkoli byl a je spisovatel JOSEF NESVADBA spojován s žánrem sci-fi, on sám se tomu bránil a považoval to za zjednodušující nálepku. V rozhovoru pro Československý rozhlas v roce 1965 to upřesnil: „Já vlastně takovou čistou science-fiction – s výjimkou pár povídek – nepíšu. Původně se tomu žánru říkalo „takové jiné povídky“, takže říkám, že píšu takové jiné povídky. A v těch nesmí chybět dobrý příběh a zvraty v ději.“

Nesvadbovy povídky byly skutečně jiné, a to nejen v rámci sci-fi, ale i obecně české literatury druhé poloviny 20. století. Autora zajímaly především lidské charaktery a bystře analyzoval motivy jejich jednání skryté pod povrchem. Inspirace z praxe měl nepochybně dost, jako diplomovaný psychiatr byl průkopníkem individuální i skupinové terapie u nás a spisovatelství měl takříkajíc na vedlejší úvazek. Přesto napsal úctyhodný počet povídek a několik románů. Ty nejlepší povídky byly zařazeny do více světových antologií sci-fi a vyšly v překladech v USA, Velké Británii, Německu a dalších zemích.

Audiokniha Ukradené fantazie obsahuje rozhlasovou nahrávka z roku 1982 v režii Jiřího Horčičky. Účinkují Jiří Adamíra, Luděk Munzar, Václav Mareš a další.