Obálka audioknihy Narozen v modrý den

Narozen v modrý den

Daniel Tammet

Interpret: Petr Neskusil
Vydavatel: Audiotéka, Host
Vydáno: 2021

POHLED DO NEOBYČEJNÉ MYSLI AUTISTICKÉHO SAVANTA

Navenek působí jako nepřístupní géniové. A uvnitř?

Daniel Tammet dokáže to, co jen málokdo na světě. Zvládne se naučit cizí jazyk za týden. Vyjmenuje zpaměti přes dvacet tisíc číslic v čísle đ a téměř automaticky řeší komplexní matematické operace. A žije se synestezií — vnímá čísla nebo slova jako pevně spojená s určitými barvami, tvary a strukturami. Jeho životní dráha má však k matematické průzračnosti daleko; výjimečnost totiž zpravidla znamená také nepochopení a osamění, posměch a někdy i šikanu.

Narozen v modrý den je autobiografické vyprávění o dětství a dospívání mimořádně inteligentního chlapce s Aspergerovým syndromem, génia, pro něhož jsou obyčejné každodenní situace často neřešitelným problémem.

Světový bestseller přeložený do bezmála dvaceti jazyků je příběhem o jedinečném prožívání citlivého chlapce i o společnosti, která jej obklopuje a zároveň ho svými požadavky a představami utváří.

DANIEL TAMMET
Britský spisovatel, překladatel a podnikatel. V dětství mu byl diagnostikován Aspergerův syndrom a také velmi vzácný syndrom učence, tzv. savantismus. Tammet je schopen se v krátkém čase naučit cizí jazyk a projevuje extrémní matematické nadání. O svých životních zkušenostech napsal román, básnickou sbírku i několik esejů. Kromě psaní a překládání se živí provozováním jazykové agentury a jako příležitostný řečník.

Audiokniha Narozen v modrý den obsahuje životní příběh Daniela Tammeta. Překlad Lenka Kapsová. Čte Petr Neskusil, režie Miloš Vrána.