Obálka audioknihy Nepotřebuješ se změnit

Interpret: Aleš Slanina
Vydavatel: Audiotéka, Jota
Vydáno: 2023

Co mám udělat proto, abych se změnil?, ptali se lidé Tonyho De Melly. Jeho odpověď vás možná překvapí: nic. Nemusíte udělat vůbec nic. Právě naopak, říká Tony, čím víc toho děláte, tím hůř. Jste v pořádku takoví, jací jste. Nezasahujte do sebe. Nic neměňte. Jen se dívejte. Pozorujte. Věci, které se v sobě snažíte změnit, ve skutečnosti potřebují jenom vaše pochopení. Když jej dostanou, promění se samy. A v té chvíli objevíte tu jedinou věc, na které se shodují všichni svatí i mystici: vše je přesně tak, jak má být.

ANTHONY DE MELLO
Anthony de Mello byl jezuitský kněz, psychoterapeut a spisovatel, který se proslavil svými knihami, které se formou krátkých a leckdy humorných příběhů a meditací dotýkaly spirituality a smyslu lidského života.

Narodil se v Goa v Indii. Za svého života hodně cestoval, několikráte navštívil Španělsko a USA, kde studoval a posléze učil. Ve svých knihách dokázal velmi obratně propojit myšlenky křesťanství se spiritualitou Východu a lidskou psychologií. Anthony de Mello byl velmi významným americkým jezuitou. Knihy o náboženství a lásce, které vydal, mají hluboký duchovní smysl a staly se po celém světě bestsellery.

Anthony ve svém životě a v duchovních cvičeních pro laiky i jezuitské kněží oživoval smysl i význam duchovnosti, modlitby i života samotného, měl přitom veliký dar vypravování; příběhy v jeho knihách jsou velmi čtivé i humorné, např. soubor myšlenek Modlitba žáby 1, 2 lze dobře číst i jako sbírku anekdot, díky tomu si člověk příběhy snadno zapamatuje, přemýšlí o nich a může odkrýt i hlubší význam, který se v nich skrývá (někdy je poučení z příběhu jasné takřka na první pohled, jindy dá nalezení alegorie hodně práce).

ALEŠ SLANINA
Aleš Slanina vystudoval Konzervatoř Brno hudebně-dramatické oddělení, pokračoval na JAMU, obor muzikálové herectví v ateliéru Ladislava Koláře. V angažmá Městského divadla Brno byl od srpna 2010, jeho externí spolupráce s divadlem však trvá od roku 2001. Věnuje se také vlastní koncertní činnosti, dabingu, účinkoval v seriálech Četnické humoresky, Černí baroni, Letiště, Kancl aj.

Audiokniha Nepotřebuješ se změnit, autor Anthony de Mello, překlad Květa Kala. Čte Aleš Slanina, režie Ondřej Černý.