Obálka audioknihy Vedené meditace všímavosti - Sada 1

Interpret: Jaroslav Chýle
Vydavatel: Jaroslav Chýle
Vydáno: 2016

Tato audiokniha slouží jako ZVUKOVÝ DOPLNĚK K TIŠTĚNÉ KNIZE Život samá pohroma od Jona Kabat-Zinna, česky vydané nakladatelstvím Jan Melvil Publishing v roce 2016. Kniha je základním světovým dílem o mindfulness neboli meditaci všímavosti, která se na Západě v posledních letech stala významným fenoménem. Jde o duševní trénink zaměřený na prožívání přítomného okamžiku, což má vědecky prokázaný blahodárný vliv na zdraví a duševní pohodu: zlepšuje soustředění, paměť, snižuje míru stresu, chronické bolesti či nespavosti. Mindfulness praktikuje mnoho známých osobností, mimo jiné Al Gore, Clint Eastwood, Oprah Winfreyová či ragbista Jonny Wilkinson. Mindfulness se objevuje na titulních stranách časopisů, jako je Time, Scientic American nebo Newsweek, firmy Google či Twitter platí svým zaměstnancům meditační lekce.

Jádrem knihy Život samá pohroma je ucelený meditační program MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction — Snižování stresu pomocí všímavosti). Jon Kabat-Zinn proto knihu doprovodil zvukovými nahrávkami s meditačními instrukcemi, které sám namluvil a které výrazně usnadňují zahájení vlastní meditační praxe.

Pro většinu českých čtenářů jsou však anglojazyčné instrukce obtížně využitelné, proto odborný garant českého překladu knihy a kvalifikovaný lektor MBSR Jaroslav Chýle vytvořil jejich český ekvivalent. Nahrávku doporučujeme zejména těm, kteří chtějí program MBSR absolvovat nikoli pomocí kurzu, ale sami doma.

Česká nahrávka Vedené meditace všímavosti - Sada 1 svým obsahem odpovídá originální Series 1 a představuje program formální praxe MBSR. Nahrávka je rozdělena do 4 kapitol, z nichž každá trvá přibližně 45 minut:
Body scan
Všímavá jóga 1 (vleže)
Meditace vsedě
Všímavá jóga 2 (vestoje)

Jaroslav Chýle je prvním českým kvalifikovaným lektorem (CFM Qualified MBSR Teacher) programu MBSR. Vedl také první kurz MBSR u nás pro nemocniční pacienty pod dozorem lékařů. Program vede tak, jak se to naučil od jeho tvůrců, lektorů Centra pro mindfulness při Lékařské fakultě Univerzity v Massachusetts, USA, kde v roce 2014 dokončil lektorský výcvik. J. Chýle stojí v čele Centra pro mindfulness, z. s., které sdružuje kvalifikované lektory osvědčených mindfulness programů, informuje, podporuje vzdělávání a výzkum v této oblasti. Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě a právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Vedené meditace všímavosti - Sada 1 - Body scan, všímavá jóga, meditace vsedě. Autor Jaroslav Chýle.