Obálka audioknihy Smutek poručíka Borůvky

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024
Série: Poručík Borůvka

VTIP, NADHLED, SMUTNÉ OČI – A VYŠETŘOVÁNÍ ZLOČINŮ.

Soubor vtipně napsaných detektivních povídek z šedesátých let, které spojuje postava melancholického vyšetřovatele – poručíka Borůvky.

Josef Škvorecký se asi musel dobře bavit při psaní příběhů postaršího melancholického detektiva, jenž se těžce vyrovnává se zkažeností lidí, kteří páchají zločiny. Ještěže má po ruce zbrklého asistenta a líbeznou příslušnici s nebetyčným drdolem. Poručík Borůvka, jemuž kolegové přezdívají Bublina a občas prožívá nepříjemnou mravní nejistotu, se vyznačuje bystrým úsudkem a lakonickým shrnutím v závěru vyšetřování. Do dvanácti detektivních povídek autor vložil své spisovatelské nadání, hru s jazykem, cit pro pointu a především nekonečnou radost z jemného, lehce ironického, ale nikdy nezraňujícího humoru. Poručíka Borůvku si zamilujete. Jak říká vrchní nadstrážmistr Šinták, poručík Borůvka je kouzelník!

JOSEF ŠKVORECKÝ
Česko-kanadský spisovatel. Pochází z Náchoda, kde vystudoval gymnázium a poprvé přičichl k jazzu, který je důležitým motivem jeho knih. Vystudoval angličtinu a filozofii na Filozofické fakultě UK, byl redaktorem Státního nakladatelství krásné a umění (pozdější Odeon). V roce 1958 vychází jeho skandální román Zbabělci. Ani následující Konec nylonového věku není společensky konformní a korunu všemu dává Tankový prapor, který nesměl být v Československu vydán. Škvorecký se svou ženou Zdenou Salivarovou proto zůstávají v roce 1969 v Americe a usazují se v kanadském Torontu, kde zakládají známé exilové nakladatelství ’68 Publishers. Škvorecký byl velmi pracovitý autor – napsal desítky knih, například Sedmiramenný svícen, Legenda Emöke, Lvíče, Mirákl, Prima sezóna, Příběh inženýra lidských duší, Hlas z Ameriky, Nevěsta z Texasu…Všemi knihami Josefa Škvoreckého prostupují jemný humor, ironie i sebeironie, tolerance a lehká nostalgie.

MARTIN PREISS
Herec, dabér a moderátor. Jako syn známých rodičů – herců Jana a Viktora Preissových – zprvu nechtěl jít v jejich stopách, avšak v dospívání propadl poezii a přihlásil se na DAMU. Již během studia hostoval v pražském Národním divadle, kde účinkoval například v inscenacích Radúz a Mahulena nebo Měsíc pro smolaře. Do prvního angažmá nastoupil v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla, v letech 1998–2004 byl členem Národního divadla, kde vynikl v shakespearovském repertoáru. Oblíbený byl jako moderátor televizního soutěžního pořadu Chcete být milionářem?, popularitu získal i jako seriálový herec.

Nahrávka vznikla podle knihy Josefa Škvoreckého Smutek poručíka Borůvky, vydané nakladatelstvím Literární akademie v roce 2007. Text copyright © Josef Škvorecký, 1966. Čte Martin Preiss. Režie a zvuk Vratislav Hubička. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design a úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Smutek poručíka Borůvky, autor Josef Škvorecký, čte Martin Preiss.

Série Poručík Borůvka

Obálka audioknihy Smutek poručíka Borůvky