Obálka audioknihy Staré odrůdy

Interpret: Jitka Ježková
Vydavatel: Audiotéka, Host
Vydáno: 2022

Román o tom, jak snadno lze ztratit kontrolu nad životem a jak obtížné je získat ji zpět

Sally a Liss — dvě ženy, které by nemohly být rozdílnější. Sally má před maturitou, ale jediné, po čem touží, je klid. Klid od všech a ode všeho — od nevyžádaných rad, návrhů, svazujících pravidel a dotěrných dospělých… A tak se rozhodne utéct. Mlčenlivá Liss žije sama na statku mezi poli a vinicemi a stará se o rozlehlé hospodářství.

Hned při prvním setkání Sally zjišťuje, že Liss je jiná než ostatní dospělí — do ničeho ji nenutí, nesoudí ji, neklade podezřívavé otázky. Liss nabídne Sally nocleh a jedna noc na statku se změní v pobyt na dobu neurčitou. Dívka pomáhá Liss s hospodářstvím a mezi starými hrušněmi a včelími úly objevuje kouzlo obyčejnosti. Její hostitelka však není zdaleka tak silná, jak se zdá, a možná to nakonec nebude Sally, kdo potřebuje zachránit.

EWALD ARENZ
Ewald Arenz (nar. 1965) je německý spisovatel, dramatik a učitel. Píše romány, povídky, sloupky, organizuje literární akce a při divadle ve Fürthu, kde s rodinou bydlí, vede literární dílnu. Román Staré odrůdy se dostal do užšího výběru kandidátů na cenu nezávislých knihkupců za rok 2019.

JITKA JEŽKOVÁ
Vystudovala hereckou konzervatoř a katedru teorie kultury na FF Univerzity Karlovy. Poprvé se na televizní obrazovce objevila v roce 1994 v televizním seriálu Prima sezóna. Brzy po zahájení činnosti soukromé televize Nova hrála v seriálu Nováci. Poté se objevovala zejména v televizních inscenacích. Hostovala v Činoherním klubu, v divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Mnozí diváci herečku, respektive její hlas, znají zejména z dabingu, kde je velice činná. V roce 2004 obdržela Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu za film Teorie létání. Pro Audiotéku načetla například série Naslouchač a Božská města.

Audiokniha Staré odrůdy – román Ewalda Arenze čte Jitka Ježková. Překlad Tereza Jůzová. Režie Jakub Lejnar.