Obálka audioknihy Serotonin

Serotonin

Michel Houellebecq

Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

AUDIOKNIHA ROKU 2019 v kategorii JEDNOHLASÁ ČETBA

Šestačtyřicetiletý́ zemědělský inženýr Florent-Claude Labrouste se po rozchodu s partnerkou odebere na rodný́ venkov, kde bilancuje svůj život a vzpomíná na předchozí vztahy. Při životě ho udržují pouze antidepresiva, jež však mají nežádoucí vedlejší účinky – třeba impotenci. Sleduje vylidňování vesnic, propuštěné zaměstnance fabrik i zkrachovalé sedláky, kteří v zoufalství rozpoutají nepokoje. Všeprostupující beznaděj prosvětlují jen vzpomínky na dávnou lásku Camille, již vypravěč začne potajmu sledovat. Ale má taková existence ještě vůbec smysl…?

MICHEL HOUELLEBECQ
Jeden z nejvýznamnějších současných francouzských spisovatelů vystudoval lycéum v Meaux a Vysokou školu zemědělskou. V 80. letech se věnoval poezii a trpěl depresemi, které utápěl v alkoholu. Na počátku 90. let napsal biografii amerického autora hororů H. P. Lovecrafta a svou románovou prvotinu Rozšíření bitevního pole (1994). Následoval druhý román Elementární částice (1998), který ho rázem vynesl na francouzské literární nebe. Příběh dvou čtyřicátníků žijících ve světě masturbace a peep show pobouřil vládnoucí generaci osmašedesátníků a vyvolal senzaci. Získal za něj dvě ceny: Velkou národní literární cenu pro mladé talenty a Listopadovou cenu. Ještě větší pobouření vyvolala třetí kniha Platforma (2001), za kterou obdržel Mezinárodní dublinskou cenu Impac. Čtvrtý román Možnost ostrova (2005) se dočkal i filmového zpracování, přičemž režie filmu s názvem La Possibilité d'une île se ujal sám autor. Za další románové dílo Mapa a území (2010), v němž neváhal "zabít" postavu spisovatele jménem Michel Houellebecq, obdržel Goncourtovu cenu. Jeho zatím poslední prózy Podvolení (2015) a Serotonin (2019) se též věnují kontroverzním tématům a takřka okamžitě se staly díly, které je "třeba znát".

OTAKAR BROUSEK MLADŠÍ
Po absolvování pražské konzervatoři v roce 1978 působil 12 let v kladenském divadle, poté se přesunul do angažmá v Městských divadlech pražských. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a v roce 2012 zakotvil v souboru Divadla na Vinohradech, kde hraje dodnes. Před kamerou se poprvé objevil ještě coby student v rodinném snímku Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v televizních inscenacích, pohádkách a seriálech (např. Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře). Na stříbrném plátně se objevil například ve filmu Hop a je tu lidoop (1977), Svatba upírů (1993) nebo Snowboarďáci (2004). Věnuje se moderování, práci v rozhlase a dabingu – jeho hlasem promlouvá Russell Crowe nebo David Thewlis ve filmové sérii Harry Potter.