Obálka audioknihy Volha

Vydavatel: Audiotéka, Pistorius & Olšanská
Vydáno: 2023

ZÁZNAM O PROVOZU MOTOROVÉHO VOZIDLA

Volha je románem o televizi, s níž má autor, který v ní pracoval přes čtyřicet let, bohaté zkušenosti. Z vyprávění hlavní postavy – řidiče volhy, „panského kočího“ Standy Pekárka zde postupně vyvstává zvláštní svět tohoto podniku, stojícího jakožto nástroj ideologického působení v popředí zájmu každého režimu. Zajímavý a zábavný román, napsaný neobyčejně bizarním, přesně odposlechnutým jazykem, lze číst jako svéráznou historii československé televize a najdete zde i řadu „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny, člověka, zajímajícího se pouze o ženské a fotbal, omezeného egocentrika, který ovšem vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků, jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny a všechno. Karel Hynie s hořkým humorem sleduje jeho osud i po sametové revoluci a shledává, že se Pekárkova přizpůsobivá a sobecká povaha dobře uplatní vlastně kdykoliv.

Kniha je předlohou stejnojmenného seriálu (ČT 2023).

KAREL HYNIE
Karel Hynie (1946-2021), producent, dramaturg a scénarista. Studoval na Vysoké škole chemicko-technologické, ale studia nedokončil a nastoupil v Československé televize. Později zde působil i jako produkční, dramaturg, scénárista a režisér. Stojí například za dokumentárními cykly Lapidárium, Československo ve zvláštních službách, Cenzurované sny, Ztráta paměti a je spoluautorem dokumentů Svět podle Syrovátky, Hokej!!!, Razítko na normalizaci. V jeho režii (spolu s Pavlem Taussigem) vznikly například snímky Návrat do neobyčejných let, Cestovní zpráva z lodi Gruzia, Doktorka přes divadlo, Kruhy osudu Olgy Fikotové-Connolly. V roce 2008 v nakladatelství Pistorius & Olšanská vyšel jeho knižní debut Volha a v roce 2014 detektivní příběh "z báječných let šedesátých" Kvantitativní analýza..

KRYŠTOF HÁDEK
Proslavil se rolí četaře Vojtíška z filmu Tmavomodrý svět (2001), za ztvárnění hlavní postavy ve snímku 3 sezóny v pekle (2009) získal Českého lva. Dále hrál ve snímcích Experti (2006), Bestiář (2007), Bobule 1-3 (2008–2020), Signál (2012), Pod kůží (2013), Bez doteku (2013), Padesátka (2015), Kobry a užovky (2015), Modelář (2020) a mnoha dalších. Na jevišti vystupuje v Divadle Kalich a je také členem divadelní společnosti Studio Dva. Často se objevuje i v televizních seriálech a věnuje se rovněž dabingu. Ztvárnil hlavní roli Standy Pekárka v seriálu Volha, natočeném Českou televizí podle stejnojmenné knižní předlohy.

Audiokniha Volha, autor Karel Hynie, čte Kryštof Hádek. Mistr zvuku Marek Šrámek, režie Jakub Tabery.