Obálka audioknihy Spánek rozumu plodí příšery

Spánek rozumu plodí příšery

Aleš Palán

Interpret: Aleš Palán
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Může virus zemřít? A jak se z virů chcípáčků stávají světoví šampióni? Jak bude probíhat očkování proti covid-19? Máme se obávat silného státu? Pandemie koronaviru přináší záplavu otázek, ale málo jasných odpovědí. Komu věřit, když je všude plno „odborníků“? Publicista Aleš Palán se rozhodl „uvěřit“ člověku, který s viry žije skoro celý profesní život. Rozhovor s předním českým biochemikem a prorektorem Karlovy Univerzity Janem Konvalinkou je výletem do světa vědy, smrtících virů, i nevědeckých fám; do zákulisí koronavirové pandemie i chyb, kterých jsme se dopustili. V neposlední řadě nahlédneme do života kluka ze severu Čech, jehož nadhled a humor dávají naději, že vědění je silnější než strach. Jedinečný audioknižní rozhovor Aleše Palána a Jana Konvalinky vychází s dodatkem, vyjadřující se k problematice očkování a situaci na sklonku roku 2020.

ALEŠ PALÁN
Český novinář, publicista a spisovatel. V Brně nedokončil studium pedagogické fakulty a několik let se toulal po Československu. Je jedním ze signatářů Charty 77. V druhé polovině osmdesátých let a na začátku let devadesátých pracoval jako noční hlídač, figurant a kopáč. Od roku 1993 se věnuje žurnalistice (Lidové noviny, Česká televize, TV Nova, Katolický týdeník, Hospodářské noviny, Host,… ) Vedl kurz tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Ve svých knihách se zabývá zejména literaturou, výtvarným uměním, vírou a sportem, známé jsou jeho knižní rozhovory se zajímavými osobnostmi českého kulturního života. Z jeho nejvýznamnějších publikací jmenujme Neboj se vrátit domů (2018), Brnox. Průvodce brněnským Bronxem (2018), Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech (2016), Tokijské květy (2011). Tympanum vydalo dvě jeho audioknihy rozhovorů se samotáři, Raději zešílet v divočině (2019), Jako v nebi, jenže jinak (2020) a Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět (2020).

JAN KONVALINKA
Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a získal titul kandidáta chemických věd na Ústavu organické chemie a biochemie AVČR. Pracoval v německém centru pro výzkum rakoviny v Heidelbergu a v ústavu Heinricha Petteho při Univerzitě v Hamburku. V současnosti je vedoucím výzkumného týmu v Ústavu organické chemie a biochemie AVČR a učí biochemii a molekulární biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde také působí jako prorektor pro vědeckou činnost. Ve své vědecké práci se zabývá biochemií viru a nádorového bujení. Se svými spolupracovníky studuje enzymy důležité pro životní cyklus HIV a dalších patogenních virů a hledá způsoby, jak je zablokovat. Současně se zabývá metodami pro diagnostiku a terapii nádoru. Je autorem více neý 130 publikací v mezinárodních časopisech, spolupracuje s laboratořemi na univerzitách v Heidelbergu, Londýně nebo na Stanfordově univerzitě a je často zván jako řečník na mezinárodní konference a sympózia. Je členem Učené společnosti ČR. Během koronavirové krize na jaře 2000 se stal koordinátorem akademické iniciativy zajišťující pomoc s testováním na covid v laboratořích českých univerzit a Akademie věd. S manželkou, akad. mal. rest. Dagmar Konvalinkovou, restaurátorkou ve sbírkách moderního umení Národní galerie v Praze má dcery Dorotu a Františku.

Nahrávka vznikla podle knihy Aleše Palána Spánek rozumu plodí příšery. Jan Konvalinka v rozhovoru o covidu, právu na omyl a historickém optimismu, vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2020. Text Copyright © Aleš Palán, 2020. Čtou Aleš Palán a Jan Konvalinka. Režie, zvuk a mastering Jan Koukal. Vyrobeno ve studiu Soundguru. Photo a cover photo © Jan Šibík, 2020. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo vydavatelství Tympanum, s. r. o., ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor v roce 2020.

Audiokniha Spánek rozumu plodí příšery – Jan Konvalinka v rozhovoru s Alešem Palánem o covidu, právu na omyl a historickém optimismu.