Obálka audioknihy Krajiny vnitřní a vnější

Krajiny vnitřní a vnější

Václav Cílek

Interpret: Miroslav Táborský
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

Ztrácíme vnější krajinu. Znamená to, že se něco děje i s krajinou vnitřní…

Ne nadarmo se říká, že o nitru člověka nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje. A v tomto směru nejsou naše vyhlídky zrovna lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha. Soubor esejů geologa Václava Cílka o krásách České kotliny, která jen zdánlivě dříme pod vrstvami pradávných horotvorných dramat, vyniká hebkostí slov i posvátností prožitku, objevnými souvislostmi i aforistickými postřehy poutníka, jenž na cestě učinil to, co při soustředěné chůzi svedeme úplně všichni: vyzářil to nejlepší ze sebe sama. Autorovy úvahy ukazují, jak lze prostor kolem sebe znovu objevovat nejen ve prospěch přírody samé, ale také v zájmu vlastní duše. Vždyť bez krajiny není lidské paměti, a tedy ani skálopevné opory, že někam patříme. Je načase obnovit ztracenou rovnováhu, nechceme-li už brzy klepat u psychiatrů a přetlačovat se s tisícovkami dalších pacientů.

Mnoho vlivů, mnoho vrstev, ale jeden příběh.

VÁCLAV CÍLEK
V pubertě pobýval s rodiči v Tanzanii, kam byl jeho otec vyslán jako geolog. Po jeho vzoru pak obor vystudoval na PřF UK, zabýval se zejména problémy klimatické oscilace, v letech 2004–2012 vedl Geologický ústav AV ČR. Od té doby se coby esejista a lektor zaměřuje na podoby kulturní krajiny a postavení člověka v ní. Za soubory Krajiny vnitřní a vnější (2002) a Makom – kniha míst (2004) získal Cenu Toma Stopparda 2005. Široké pole jeho působnosti však dokládají i překlady zenové poezie zahrnuté do svazku Mrtvá kočka (1992), literárněvědná studie Borgesův svět (2007) nebo vlastivědné album pro náctileté Krajiny domova (2013, cena Zlatá stuha), v němž „s pokorou chodí, hledá a dívá se“. Početnou obec příznivců upoutal nejen knihami Dýchat s ptáky (2008), Prohlédni si tu zemi (2012), Podzemní Praha (2015) či Co se to děje se světem? (2016), ale i účastí na populárně-vědeckých projektech, nejnověji na publikaci Krajem Joachima Barranda aneb Cesta do pravěku země české (2020).

MIROSLAV TÁBORSKÝ
Absolvoval obor učitelství fyziky na PedF v Hradci Králové a pražskou DAMU. Do prvního angažmá nastoupil v Kladně, prošel několika metropolitními scénami a od roku 1996 je oporou souboru Divadla v Dlouhé. Za roli Jindřicha v Topolově Konci masopustu obdržel Cenu Alfréda Radoka 1997. Filmoví diváci si ho vybaví ze snímků Tankový prapor, Černí baroni, Svatba upírů, Kolja, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip, Operace Silver A či z hexalogie o Básnících. Za roli tlumočníka Passera ve španělském filmu Dívka tvých snů obdržel v roce 1999 Goyovu cenu, a tak ho vyhledávají i zahraniční filmaři (Duna, Bídníci, Kletba bratří Grimmů, Muž, který se směje, Hostel). Vedle účasti v desítkách televizních seriálů je činný též v rozhlase a dabingu – namluvil např. Vy-víte-koho v sérii o Harrym Potterovi. Účinkuje i v těchto audioknihách vydavatelství OneHotBook: Žítkovské bohyně (2012), Příběhy starého Izraele (2015), Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie (2016), Budoucnost lidstva (2020).