Obálka audioknihy Malé ženy

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

BESTSELLER, KTERÝ NIKDY NEOMRZÍ

Příběh čtyř sester odehrávající se v době občanské války v Americe. Romantické ideály a sourozenecká soudržnost pomáhají přežít krutou dobu.

Zpola autobiografický román, v němž autorka líčí příběh své rodiny. Čtyři sestry, sedmnáctiletá Markéta, šestnáctiletá Josefína, čtrnáctiletá Líza a nejmladší Amálie, dospívají za americké občanské války, která se jich osobně velmi dotýká. Vždyť v ní bojuje i jejich tatínek. Dívky se strachují o jeho život, rodina se potýká s chudobou i nemocemi. Přesto z románu prosvítá odhodlanost, soudržnost a odvaha čelit životním nesnázím. Aniž by to okázale dávaly najevo, ovlivňují život sester pravdivost, láska, přátelství, soucit a odpuštění. Bestseller, který čtou generace čtenářů, přeložila a převyprávěla Jindřiška Smetanová.

LOUISA MAY ALCOTTOVÁ
Americká spisovatelka, narozená v Kašmíru. Přáteli rodiny byli filozofové a spisovatelé Henry David Thoreau, Nathaniel Hawthorne a Ralph Waldo Emerson. Pod jejich vlivem přijala Alcottová názory proti otroctví a myšlenky feminismu. Literární úspěch přišel s první částí novely Malé ženy, autobigrafickým vyprávěním o dětství stráveném s jejími sestrami v Concordu. Později se Louisa stala obránkyní sufražetek a byla první ženou registrovanou do volební komise v Concordu.

JINDŘIŠKA SMETANOVÁ
Česká spisovatelka, scenáristka a překladatelka. Vystupovala v legendárním rozhlasovém pořadu Sedmilháři. V období normalizace byla politicky perzekvována a nesměla pracovat v médiích ani publikovat. Po svém odchodu do důchodu v roce 1977 překládala z polštiny, angličtiny a ruštiny. Své překlady však publikovala pod cizími jmény.

JITKA JEŽKOVÁ
Česká herečka, dabérka a zpěvačka. Vystudovala hereckou konzervatoř a teorii kultury na Filozofické fakultě UK. Poprvé se na televizní obrazovce objevila v roce 1994 v televizním seriálu Prima sezóna. Poté hrála zejména v televizních inscenacích. Hostovala v Činoherním klubu, divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Hraje také v Divadle na Fidlovačce. Je velice činná v dabingu, jejím hlasem mluvila Kate Winslet v Titanicu, Liv Tyler v Pánu Prstenů, Gwen Stefani v Letci nebo Renée Zellweger ve Lháři. V roce 2004 obdržela Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu ve filmu Teorie létání. V posledních letech natočila filmy Ostravak ostravski, Intimity, Tady hlídáme my, Hlasy.

Nahrávka vznikla podle knihy Louisy May Alcottové a Jindřišky Smetanové Malé ženy vydané nakladatelstvím Ssofa Books v roce 2020. Z anglického originálu Little Women přeložila a převyprávěla Jindřiška Smetanová. Translation © Jindriška Smetanová. Čte Jitka Ježková. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audioknihu Malé ženy napsala Louisa May Alcottová, převyprávěla Jindřiška Smetanová, čte Jitka Ježková.