Obálka audioknihy Gilgameš

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

NESMRTELNOST ČLOVĚKA POCHÁZÍ Z JEHO ČINŮ

Slavný Epos o Gilgamešovi převyprávěl Vojtěch Zamarovský s respektem k úchvatným básnickým obrazům, dramatickým scénám a síle myšlenek.

Jedno z největších a zároveň nejstarších básnických děl světa Epos o Gilgamešovi, králi města Uruku v jižní Mezopotámii, převyprávěl Vojtěch Zamarovský s respektem k úchvatným básnickým obrazům, dramatickým scénám a síle myšlenek. Strach ze smrti a touha po nesmrtelnosti se prolíná všemi kulturami. „Smrti se nevyhneš,“ říká král Utanapištim zoufalému Gilgamešovi, truchlícímu po svém druhovi Enkiduovi. „Mladý či starý, pán nebo sluha – co naplat, když se osud naplní. Ve chvíli smrti jsou si všichni rovni, každý musí zemřít, jen neví kdy. Jen velcí bohové žijí věčně!“ Gilgameš však v bolesti a úzkosti odmítá osud člověka a touží stát se nesmrtelným.

VOJTĚCH ZAMAROVSKÝ
Slovenský historik, spisovatel a překladatel, jeden ze zakladatelů žánru literatury faktu v Československu. Ve svém díle se zabýval nejstarším obdobím lidské historie, věnoval se popularizaci starověkých civilizací a mýtů. Vzdělání získal na gymnáziu v rodném Trenčíně a po maturitě v roce 1938 odešel studovat do Prahy na Vysokou školu obchodní. O rok později přešel na právnickou fakultu do Bratislavy, kde promoval v roce 1943, dálkově však nadále studoval Vysokou školu obchodní. Po dokončení studia pracoval ve Slovenské národní bance, od roku 1946 na Úřadu předsedy vlády v Praze a od roku 1951 ve Státním plánovacím úřadu. V roce 1953 byl z politických důvodů nucen odstoupit a nastoupil jako administrativní pracovník ve Státním nakladatelství krásné literatury, kde začal postupně překládat odborné texty a beletrii. Po roce 1956 již pouze překládal a psal vlastní díla.

MIROSLAV ČERNÝ
Český herec narozený v Olomouci. Hraje v Divadle Tramtarie, U stolu, Polárka, Divadlo Scéna, působil v Divadle Feste, Národním divadle Brno, v Šumperku a Chebu. V osobním dotazníku uvádí, že miluje kvákošský boty, nemá rád zbytečné otázky a během dne se dokáže objevit na třech až čtyřech různých místech. Mezi jeho záliby patří odehrát za jeden den co nejvíce představení. Snaží se prý totiž o zápis do Guinessovy knihy rekordů v počtu představení za den, týden a měsíc.

Nahrávka vznikla podle knihy Vojtěcha Zamarovského Gilgameš vydané nakladatelstvím Albatros v roce 1983. Text copyright © Vojtěch Zamarovský, 1976. Čte Miroslav Černý. Režie, zvuk Jiří Pochvalovský. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.