Obálka audioknihy Veterinářka vypráví

Interpret: Marie Štípková
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

CHYŤTE PAPOUŠKA V SUPERMARKETU!

Příběhy o zvířatech a o tom, co je možné při jejich léčení zažít. Veterinářka se snaží za každých okolností zvířatům pomoci. S láskou a velkým osobním nasazením.

Lýdia Suková je veterinářkou v severních Čechách. Specializuje se na koně a velká hospodářská zvířata, spolupracuje i s děčínskou zoo. Ve více než třiceti příbězích líčí, jak se koním trhají stoličky a léčí chronické rány, jak se uspává daněk, který se omylem dostal do továrního areálu, jak se odchytává papoušek ara v supermarketu nebo jak pomoci outloňovi se zkaženými zuby. Ale zdaleka nejde jen o dojemné nebo vtipné příběhy o zvířecích kamarádech. U příběhů, v nichž lékařka navrhuje postroje pro zvedání nemocných koní nebo organizuje evakuaci zvířat z hořícího Českého Švýcarska, smeknete před její láskou ke zvířatům i nápaditostí, s níž jim pomáhá. Vyprávění Lýdie Sukové zaznamenala Lenka Vrátná.

LÝDIA SUKOVÁ
Zvěrolékařka, kterou láska ke zvířatům provází odmalička. Střední školu vystudovala v Nitře, ve studiích pokračovala na vysoké škole v Brně. Po ukončení školy si otevřela vlastní veterinární praxi v okrese Česká Lípa. Věnuje se kompletní terénní diagnostice koní, chirurgii a stomatologii. Ale ošetřuje i jiná hospodářská zvířata. Od roku 2014 je veterinární lékařkou v Zoo Děčín. Absolvovala stáže na klinice ve Fezu v Maroku a na veterinární klinice Lusche v Německu. Zorganizovala sbírku na záchranné sítě pro koně. Povědomí o nich rozšířila natolik, že je využívají jak soukromníci, tak záchranné složky. V roce 2022 se významně zasloužila o včasnou evakuaci koní, skotu a dalších zvířat z oblastí zasažených požárem v Českém Švýcarsku.

MARIE ŠTÍPKOVÁ
Česká herečka. Po maturitě na českotěšínském gymnáziu byla přijata na DAMU – obor činoherní herectví a na Právnickou fakultu UK. Po jednom semestru jí ovšem došlo, že tyto dva světy nelze skloubit a zcela se oddala divadlu. V průběhu studia získala Cenu Jiřího Adamíry a Cenu Valtra Tauba. Absolvovala v roce 2010 rolí Arkadinové v inscenaci Racek. K jejím výrazným filmovým rolím patří 8 hlav šílenství a snímek Nabarvené ptáče. Věnuje se však především divadlu. Spolupracovala například s Divadlem Minor, Novou scénou Národního divadla, Švandovým divadlem, Meetfactory nebo s uskupením Kašpárek v rohlíku. Od roku 2013 byla v angažmá v Městském divadle Kladno. Za roli Géši Gottfriedové v inscenaci Brémská svoboda získala širší nominaci na Cenu Thálie 2015. Od roku 2017 je v angažmá ve Švandově divadle v Praze.

Nahrávka vznikla podle knihy Lýdie Sukové a Lenky Vrátné Veterinářka vypráví vydané nakladatelstvím Parliamo v roce 2023. Copyright © MVDr. Lýdia Suková, Lenka Vrátná, 2023. Čte Marie Štípková. Režie a zvuk Nikolaj Ivaskiv. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Illustrations © MVDr. Lýdia Suková, 2023. Úprava pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Veterinářka vypráví, autorky Lýdia Suková a Lenka Vrátná, čte Marie Štípková.