Obálka audioknihy Ohňostroj pre deduška

Interpret: Zuzana Kronerová
Vydavatel: Fond na podporu umenia, Wisteria Books
Vydáno: 2022

Originálny a láskyplný príbeh vnuka Andreja, ktorý spolu s kamarátom Rudom Brdom chystajú dar pre deduška k päťdesiatinám: neobyčajný dar! Čakajú ich prekážky zo strany žalobaby a klamárky Mirabely, ale aj dobrodružstvá a tajnosti! Lebo tak to už v živote Andrejov, Rudov a podobných chlapcov chodí. Hlavná vec, že darčeky napokon boli, a naozaj neobyčajné. Veď ktorýže deduško, okrem toho Andrejovho, dostal na narodeniny pravú hviezdu? Skvelá knižka plná čarovnej atmosféry a sympatického humoru, ktorá vo Francúzsku vychádza rok čo rok v dotlači. Nuž, s „emigrantkou“ Jaroslavou Blažkovou je to u nás tak: dávno akoby prestala existovať.

JAROSLAVA BLAŽKOVÁ
Detstvo prežila striedavo v Česku a na Slovensku, od roku 1948 však žila v Bratislave, kde vyštudovala gymnázium a začala diaľkovo študovať na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, no štúdium v roku 1954 zanechala. Už počas štúdia na gymnáziu začala pracovať v Československom rozhlase, neskôr pracovala v redakcii denníka Smena, odkiaľ ju v roku 1956 prepustili z politických dôvodov. Blažková pracovala ako robotníčka v Záhradníckych a rekreačných službách a mala zákaz publikovať, ale po roku 1958 nastalo politické uvoľnenie, a tak začala pôsobiť ako novinárka a spisovateľka. V roku 1968 s rodinou emigrovala do Kanady. Nový domov našla v Toronte. Za tvorbu pre deti dostala cenu UNESCO H. Ch. Andersena.

ZUZANA KRONEROVÁ
Kompletnú neskrátenú verziu knihy s láskou číta Zuzana Kronerová. Po štúdiu na VŠMU pôsobila v Divadle pre deti a mládež v Trnave, neskôr na Novej scéne v Bratislave, v SND a v Divadle Astorka. Za svoje umelecké majstrovstvo získala významné ocenenia, napríklad Českého leva za film Baba z ľadu, ale aj vyznamenanie od prezidenta SR. Deti ju majú rady ako Ednu Módnu v Rodinke Úžasných alebo vo filmoch o Harrym Potterovi. Úzko spolupracuje so Slovenským rozhlasom. Má dve deti a žije v Bratislave.

nahrávka a mix BMT studio 2022
autor: © Jaroslava Blažková 1962/2016
interpret: Ⓟ Zuzana Kronerová 2022
zvuk © Tereza Králiková/Miroslav Králik 2022
hudba © StanNau 2022
réžia © Barbora Kardošová 2022
ilustrácie © Martina Matlovičová 2016
grafická úprava © Ryc Trable 2022
Vyrobila WISTERIA BOOKS s.r.o. Bratislava Ⓟ 2022 © 2022
Vydanie audioknihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.