Obálka audioknihy Jak zabránit klimatické katastrofě

Jak zabránit klimatické katastrofě

Bill Gates

Interpret: Borek Kapitančik
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2021

Nemusíte být klimatologové, abyste měli povědomí o oteplování planety a souvisejících jevech: o obdobích extrémních veder, bouří, stoupání hladiny moří, povodních, následných hladomorech a migračních vlnách. Bill Gates nás však vyzývá, že není na místě propadat strachu a bezmoci, ale naopak nahlížet na současný stav jako na příležitost postavit se pragmaticky výzvě a projít jako lidstvo další energetickou a technologickou revolucí.

V audioknize vás seznámí s plánem snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů ze současných 51 miliard tun ročně na nulu. Jde o velkolepý plán, ale nereálný. Gates jasně vysvětluje všechny zásadní aspekty problematiky – jednotlivé zdroje emisí, možné alternativy, technologie, které již existují, i slibné inovace, jež jsou teprve na obzoru. Nečekejte přitom výčitky ani zmar. I díky dlouholeté spolupráci s předními vědci, odborníky a politiky neztrácí Gates naději a přesvědčení, že společným úsilím klimatické katastrofě zabráníme.

Mimo jiné se dozvíte:
- Jaký je podíl jednotlivých odvětví lidské činnosti na emisích skleníkových plynů a že dopravě překvapivě náleží až čtvrtá příčka.
- Proč musíme při vyčíslení skutečné efektivity zdrojů energie počítat s tzv. zelenými příplatky.
- O vývoji báječných nových technologií včetně přímého zachytávání uhlíku ze vzduchu (DAC) nebo bezemisní výrobě cementu a plastů.
- Jaké průlomy potřebujeme pro výrobu, transport a skladování elektřiny.
- O krizových scénářích pro případ náhlého uvolnění metanu ze dna moří.
- Jakou roli hrají v proměně klimatu krávy a mangrovové porosty.
- Co přesně může pro svět udělat každý z nás a co naši volení zastupitelé a vlády.

„Pokud se nevzdáme velkého cíle – dostat se na nulu – dokážeme katastrofu odvrátit. Můžeme zachovat únosné klima pro každého, pomoci stovkám milionů lidí žít hodnotný život a zachránit planetu pro příští generace.“
— Bill Gates

Audiokniha Jak zabránit klimatické katastrofě s podtitulem Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme. Autor Bill Gates, čte Borek Kapitančik.