Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Zlatí netopýři a růžoví holubi

Zlatí netopýři a růžoví holubi

Gerald Durrell

Délka: 5 h 46 min
Interpret: Aleš Procházka
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Typ souboru: MP3
Velikost: 325 MB

KDYBY DURRELL DORAZIL VČAS, MOŽNÁ BY BLBOUN NEJAPNÝ NEVYMŘEL

Vtipná i poučná kniha o velké výpravě za záchranou ohrožených druhů ptáků a plazů na ostrově Mauricius v Indickém oceánu.

Když Portugalci objevili v Indickém oceánu souostroví později nazvané Maskarény, nastala pro místní endemickou faunu a flóru skutečná pohroma. Bylo vyhubeno mnoho druhů, kromě jiného padl za oběť hladovým námořníkům v druhé polovině 17. století i pták dodo. Takřka o tři století později se na Mauricius, jeden z maskarénských ostrovů, vypravil spisovatel a zachránce ohrožených přírodních druhů Gerald Durrell. A ptáka dodo čili blbouna nejapného vetkl do znaku zoologické zahrady, kterou později založil na ostrově Jersey a jež se snažila uchovat zvířata ohrožená vyhynutím. Durrell podnikl na ostrov několik výprav, aby zachránil alespoň jiné ohrožené druhy, například mauricijskou poštolku, ještěrku Guentherovu nebo zlaté netopýry a růžové holuby. O své zážitky se pak dělil se čtenáři. Není mnoho lidí, kteří by tak zábavným a okouzlujícím způsobem vyjádřili lásku k přírodě a ke zvířatům.

GERALD DURRELL
Britský spisovatel a popularizátor ochrany přírody. Narodil se v Džámšedpúru v Indii. Byl čtvrtým, nejmladším dítětem anglických přistěhovalců. Jeho otec záhy zemřel, proto se jeho matka rozhodla odstěhovat do Anglie. V polovině třicátých let 20. století rodina přesídlila na řecký ostrov Korfu, kde Gerald prožil pět let svého dětství. Knihy O mé rodině a jiné zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní, ve kterých zachytil vzpomínky na svou rodinu a jejich život na Korfu, se staly bestsellery. V dalších knihách určených dětem i dospělým čtenářům nejčastěji popisuje svoje zážitky z cestovatelských výprav po celém světě. Jako jeden z prvních se snažil upozornit na význam ochrany ohrožených druhů zvířat, pro která v roce 1959 založil na ostrově Jersey zoologickou zahradu. Po jejím založení se intenzivně věnoval psaní, aby získal prostředky na její provoz.

ALEŠ PROCHÁZKA
Herec a dabér. Studoval na Gymnáziu Jana Nerudy a pražské DAMU. Působil v Činoherním studiu Ústí nad Labem, později hostoval v Činoherním klubu Praha a v Městském divadle v Kolíně. Hrál rovněž v Divadle pod Palmovkou. Účinkoval i v televizních seriálech jako Ordinace v Růžové zahradě, Bambinot, 1. mise, Specialisté a další. Díky svému hlasovému projevu je léta obsazován v dabingu. Jeho hlasem promlouvají například Kyle MacLachlan jako agent Cooper v seriálu Městečko Twin Peaks, Tom Hanks, Kevin Spacey, John Cusack, Clive Owen a mnozí další.

Nahrávka vznikla podle knihy Geralda Durrella Zlatí netopýři a růžoví holubi vydané nakladatelstvím Panorama v roce 1983. Text copyright © 1977 by Gerald Durrell. Z anglického originálu Golden Bats and Pink Pigeons přeložil Šimon Pellar. Translation © Šimon Pellar, 1983. Čte Aleš Procházka. Režie, zvuk Jan Koukal. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Diana Delevová. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma