Obálka audioknihy Stalker

Interpret: Jiří Zavřel
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2018

Pásmo, to je oblast v nejmenované části Severní Ameriky, kde byly nalezeny tajemné stopy po návštěvě z vesmíru. Není jasné, zda zde havarovalo kosmické plavidlo, spadl meteorit se zvláštními vlastnostmi a nebo zde jen tajemná mimozemská inteligence udělala krátkou zastávku na cestě a zmizela neznámo kam. Přísně střežená a vojensky izolovaná zóna přitahuje jako magnet stalkery, „slídíče“. Stalkeři tajně vnikají z hraničních oblastí do Pásma a riskují svůj život při střetu s neznámými mimozemskými silami, aby odtud vynesly zasažené předměty, střepiny. Za tyto objekty s podivnými vlastnostmi, na zbytku zemského povrchu zcela nevídanými, jsou ochotni překupníci na černém trhu zaplatit pohádkové částky. Žádný ze stalkerů však netuší, jaké nebezpečí představují nejen pro ně samotné, ale i pro jejich potomky. Pásmo si účtuje vysokou cenu. A zaplatit musí všichni. Někde v jeho středu se však možná skrývá naděje...

ARKADIJ NATANOVIČ STRUGACKIJ
Narodil se v Leningradě do rodiny experta na umění. Po absolvování desetiletky pracoval na výrobě granátů v nacisty obleženém Leningradě. Doprovázel nemocného otce přes Ladožské jezero, otec však cestou zemřel a Arkadij se dostal do dětského domova. Matka s mladším bratrem Borisem v Leningradě zůstala. V roce 1943 narukoval a po válce vystudoval orientalistiku a japonštinu. Společně s Borisem jsou autory více než 25 románů a novel, kromě novely Stalker, který původně nesl název Piknik u cesty, je proslavily také sci-fi romány a povídky Poledne, 22. století; Je těžké být bohem nebo Špunt. Od románů naplněných komunistickou vizí společnosti se bratři Strugačtí posunulu až k surrealistickému zpracování soudobých problémů sovětské společnosti, za což byli podrobování oficiální kritice. Některá svá díla proto vydali pod pseudonymem S. Jaroslavcev.

BORIS STRUGACKIJ
Zůstal po celou dobu války s matkou v Leningradě obleženém fašisty, kde také později vystudoval na fakultě fyziky a mechaniky při Lomonosově státní univerzitě v oboru astronomie. Poté se profesně zaměřil na studium vzniku hvězd v naší galaxii. V roce 1960 se dostal na Kavkaz, kde měl možnost pracovat na tamním velkém teleskopu. S bratrem se opět setkal po roce 1955 a brzy poté spolu napsali první sci-fi román Planeta nachových mračen. Po smrti bratra Arkadije používal spisovatelský pseudonym S. Vitickij.

JIŘÍ ZAVŘEL
Jiří Zavřel se narodil v Praze, v rodině operetního zpěváka a tanečnice. Začal svoji divadelní dráhu jako elév v pražském Hudebním divadle v Karlíně, poté hostoval v Divadle Jiřího Wolkera. Byl členem Kladivadla v Ústí nad Labem a od roku 1972 působil v ústeckém Činoherním klubu. Po roce 1989 se začal kromě příležitostných prací ve filmu, televizi a rozhlase věnovat především dabingu. Díky svému výbornému hlasu se představil i v operetě. Promlouval k nám např. jako Arnold Schwarzenegger, Bud Spencer nebo Robbie Coltrane, jehož Hagrida namluvil v šesti dílech kouzelnické ságy o Harrym Potterovi.

Audiokniha Stalker obsahuje předlohu kultovního sci-fi filmu Andreje Tarkovského. Napsali bratři Arkadij a Boris Strugačtí. Čte Jiří Zavřel.