Obálka audioknihy Malé pikantní vraždy

Interpret: Petr Čtvrtníček
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

Dvojice skvěle okořeněných zabijáckých jednohubek!

Lars z povídky Malé pikantní vraždy vede tuctový život, a to až do chvíle, než ho opustí žena a s ní i peníze. Naštěstí uplatní senzační podnikatelský záměr: z náhodně zaslechnutých ženských hovorů vyrozumí, která z dam se nadobro touží zbavit svého chotě, a těm pak za přiměřený honorář vyhoví, tedy za předpokladu, že u toho nepoteče krev. Až se jednou ucho utrhne…

V miniatuře Škvíra si zase autor pohrává s motivem z druhé světové války. Černá anekdota posluchače pobaví postupným rozkrýváním pointy a nemálo znepokojivým cynismem protagonisty.

„Jednoduše vystavěný detektivní příběh, který je vtipný a úplně jiný než to, na co jsme doposud byli u Adlera-Olsena zvyklí.“ – Leselupe.de

JUSSI ADLER-OLSEN
Dánský spisovatel mnoha talentů vystudoval politologii a filmovou vědu. Hrál v několika skupinách, skládal filmovou hudbu, živil se jako redaktor a vydavatel (např. Haškova Švejka) a sestavil mj. první dánský lexikon komiksů. Vlastní tvorbu zahájil prózou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), poté následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Autorova krimi série o policejním oddělení Q z jeho rodné Kodaně dosud zahrnuje osm z deseti plánovaných knih: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013), Marco (2014), Nesmírný (2015), Selfies (2017) a Oběť 2117 (2019; česky vše Host). Všechny vyšly v podání Igora Bareše také jako audioknihy. První čtyři díly řady, pro kterou jsou typické osobitý smysl pro humor a vypravěčský odstup, byly zfilmovány v produkci Larse von Triera a promítaly se s úspěchem i u nás; pátý díl půjde do kin v roce 2020.

PETR ČTVRTNÍČEK
Vyrůstal v Řeži u Prahy a vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Poté nebyl přijat ke studiu na DAMU ani na JAMU, za což je prý osudu dodnes vděčný. V 80. Letech hrál a psal scénáře v amatérském divadle Vrata. Po revoluci se stal respektovaným hercem, scenáristou a režisérem. V Divadle Na zábradlí byl v angažmá od roku 1999 až do nedávna, v současné době je na volné noze. Prosadil se nejen jako účinkující, ale i jako autor populárních parodických televizních pořadů Česká soda, Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí, TV show Toma a Dana, Čobolkoviny a dalších. Pro TV Stream napsal seriál Gynekologie. Neblahé praktiky fotbalových bossů pranýřoval v grotesce Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Spolu s Leošem Nohou vytvořil minimalistické duo Evald a Vašek. Televizní diváci ho znají ze seriálů Gynekologie, Přístav, Autobazar Monte Karlo či Světlu vstříc. Zahrál si také v mnoha filmech, např. Eliška má ráda divočinu, Mazaný Filip, Čert ví proč, Doblba!, Kráska v nesnázích, Obsluhoval jsem anglického krále, Poslední plavky, František je děvkař, Instalatér z Tuchlovic, Anděl Páně 2 apod.