Planina

Interpret: Lukáš Hlavica
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2020

Audiokniha Planina obsahuje thriller, jehož autorem je Islanďan Steinar Bragi. Čte Lukáš Hlavica.

Dva mladé páry z Reykjavíku se vypraví na cestu přes nehostinné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v pustině, jakési pevnosti bez sebemenšího spojení s okolním světem, kterou obývá podivná stařena a její manžel a kde se na večer vždy pečlivě zamyká. Během nedobrovolného pobytu v domě se jim jejich minulost ukáže v novém světle a je čím dál méně zřejmé, kde mají hledat nepřítele.

V knize se jedinečně prolínají prvky psychologického thrilleru s islandskou lidovou kulturu a jízlivým komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008. Tento mnohovrstevnatý, sugestivní a výborně napsaný příběh patří k nejsofistikovanějším knihám současné severské literatury.

V češtině román vyšel v nakladatelství Kniha Zlín v roce 2016 v překladu Lucie Korecké, Český rozhlas uvedl desetidílnou četbu v roce 2018.

STEINAR BRAGI
bývá označován kritikou za jednoho z nejvýznamnějších autorů své generace. Ve svých dílech často zpracovává téma pomíjivosti pozemského života a nekonečné osamělosti člověka.
Na Islandu získal román Planina vynikající hodnocení především díky vybroušenému stylu a struktuře, které mu dodávají „působivost a schopnost vzbudit ve čtenáři intenzivní,
téměř fyzický prožitek úzkosti“.