Délka: 24 h 9 min
Interpret: Michal Stalmach
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2018
Typ souboru: MP3
Velikost: 1.36 GB

Divoké karty - audiokniha obsahuje příběhy z alternativní minulosti, v níž Zemi v roce 1946 zasáhne mimozemský virus, který všechny přeživší obdaří různými podivuhodnými silami. Napsal G. R. R. Martin. Čte Michal Stalmach.

Divoké karty #1

Jedni jsou Esa - ti, kteří mají vylepšené vlastnosti. Druzí jsou Jokeři - ti, kteří jsou postiženi různými tělesnými a duševními vadami. Celou sérii Divokých karet zaštítil svým jménem George R. R. Martin, ale představí se nám v nich i jiní mistři fantastické literatury, jako je Roger Zelazny, Howard Waldrop nebo Lewis Shiner.

George R. R. Martin se narodil v Bayonne v New Jersey jako syn dělníka v docích. Atmosféra přístavu, kde se mísily vůně dálek, spolu s jeho bujnou fantazií vedly k tomu, že již v dětském věku začal psát smyšlené příběhy a prodávat je za drobné mince dětem ze sousedství. Později vystudoval žurnalistiku na Severozápadní univerzitě v Illinois (1971) a nastoupil dráhu profesionálního spisovatele.
Hned první Martinův román Soumrak na Worlornu si vysloužil pochvalné kritiky za propracovaný portrét mimozemské kultury žijící v příšeří bludné planety. Následovala pestrá paleta povídek žánru science fiction, hororu i fantasy.
Od roku 1983 spolupracoval s televizí a podepsal se jako scénárista pod několik seriálových řad, v čele s novou Zónou soumraku a dramatickou fantasy Kráska a zvíře. Koordinoval také populární knižní sérii Wild Cards ze sdíleného světa postiženého mimozemským virem a řadu povídkových antologií. Konečným triumfem se pro George R. R. Martina stala jeho románová fantasy série Píseň ledu a ohně, jejíž první svazek Hra o trůny spatřil světlo světa v roce 1996.
Epická sága ze světa temného středověku protkaného spletitou sítí intrik a zastíněného rostoucí hrozbou ze severu, byla do dnešních dnů ověnčená řadou ocenění (Hugo Award, World Fantasy Award, Locus Poll Award) a stala se předlohou populární seriálové řady HBO. Z plánované sedmidílné ságy dosud vyšlo pět svazků (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky).

Michal Stalmach se pro svou kariéru rozhodl docela náhodou. Když nevěděl, kam po základní škole, vybral si konzervatoř, protože ho zaujal její učební plán. Byl přijat a vystudoval ji. Divadlo si oblíbil a hned po škole dostával jedno angažmá za druhým. Léta strávil v Těšínském divadle, nyní hraje na scéně Slezského divadla v Opavě a v posledních letech působí také v komorní scéně divadla GAFA. Vidět jej můžete v inscenacích Edgar, Deník Anny Frankové, Limonádový Joe nebo Marie Stuartovna.

Překlad © Milan Žáček, Pavel Bakič, Richard Podaný, Daniela Orlando
Obálka © Marc Simonetti

více

Série Divoké karty

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma