Vražda potřebuje reklamu

Délka: 13 h 2 min
Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Typ souboru: MP3
Velikost: 735 MB

Audiokniha Vražda potřebuje reklamu obsahuje detektivku od autorky Dorothy L. Sayersové. Čte Otakar Brousek ml.

Nastoupil, aby zjistil, proč ze schodů sletěl pan Dean. Až to vypátrá, ukloní se a půjde si zase pinkat kriket.

V červnu 1933 ještě nebývalo na mediálním trhu obvyklé, aby pod schodištěm slovutné londýnské reklamní agentury dělala reklamu mrtvola. Ani firma pana Randalla nestojí o randál, takže na místo zavražděného textaře Deana záhy přijímá pana Deathe Bredona, který se uvede náručí štěpných sloganů. Leč pozor! Jen zasvěcenci vědí, jaký číman se tu dal ve skutečnosti zaměstnat – zato sám lord Petr Wimsey tuší, že pachatele zločinu je záhodno hledat přímo v budově. Pokud se vyrovná s hektickými nároky, jež na něj kladou klienti, uzávěrky a sazárna, může v agentuře slídit jako ostříž, oslnivě konverzovat a po práci ovívat krásky na večírcích zlaté mládeže. I kdyby mu hrozilo, že ho některá uloví, zůstane akční detektiv s modrou krví vždy a všude noblesním Britem a s přispěním švagra-policisty odhalí, jak rafinovaně se ve městě distribuoval kokain. A mezitím nás stvořitelka všímavého lorda Petra pobaví desítkami postřehů o reklamě, „reklamštině“ a jejích pěšácích, kteří tak rádi klamou masy i sebe.

DOROTHY L(EIGH) SAYERSOVÁ
Všestranně nadaná dcera oxfordského sbormistra patřila k nejvýraznějším britským intelektuálkám první poloviny 20. století. Roku 1915 s vyznamenáním absolvovala místní elitní univerzitu, obor moderní jazyky, avšak o právo nosit magisterský titul bojovala coby žena dalších pět let. Živila se jako učitelka, redaktorka a kritička pověstná satirickými šlehy. Svého lorda Petra Wimseyho učinila v letech 1923–1937 amatérským vyšetřovatelem v 11 detektivních románech a 3 povídkových sbírkách – mj. v příbězích Vražda žádá metodu, Mrtvola nutná či Devět krejčíků – a upředla kolem něj fiktivní svět s bezmála cimrmanovskou důkladností. Důrazem na psychologický přesah zápletek vyvedla žánr z krize a souběžně s Agathou Christie začala psát jeho „zlatý věk“. V nejslavnějším Wimseyho případu Vražda potřebuje reklamu (1933) využila své zkušenosti textařky z Bensonovy agentury. Za války posilovala morálku spoluobčanů dramaty pro BBC (Zrozen, aby se stal králem) a v otázkách vyznání se zasazovala o ekumenismus. Filologické znalosti zúročila předsedkyně ostrovního Klubu detektivů (1949–1957) i v překladech Dantova Pekla a Očistce z Božské komedie.

OTAKAR BROUSEK ML.
Po dokončení studií na Pražské konzervatoři (1978) hrál dvanáct sezon v kladenském divadle a poté přijal angažmá v Městských divadlech pražských, kde ztělesnil mj. Dumasova d’Artagnana. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2012 působí v Divadle na Vinohradech. Před kamerou stanul poprvé ještě coby student v prázdninové romanci Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v TV filmech, pohádkách i seriálech (Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře, Ach, ty vraždy! apod.). Na plátně se objevil např. ve snímcích Hop – a je tu lidoop, Svatba upírů, Bumerang nebo Snowboarďáci. Jeho sametový hlas se uplatňuje při moderování i v dabingu: promlouvají jím třeba Ralph Fiennes, Russell Crowe či David Thewlis ze série o Harrym Potterovi.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2020. Všechna práva vyhrazena.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma