Obálka audioknihy Zeptej se ďábla

Interpret: Igor Bareš
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022

Dřív naháněl hrůzu jiným, teď marně zápasí s vlastními běsy…

Ve starém Františkovi, důchodci živořícím v Ústí nad Labem, by dnes už málokdo poznal nechvalně proslulého komunistického vyšetřovatele s přezdívkou Rudej vztek. Po Listopadu se z něho stal vyvrženec, kterého se zřekla i vlastní rodina. Útočiště před bolestnou samotou najde ve Společenství vedeném Pastorem, ale nečekané události jej nakonec přinutí tento náboženský spolek připomínající sektu za dramatických okolností opustit. Františkovi se totiž začne dostávat důkazů o existenci pekla – a to jej spolu s ožívajícími vzpomínkami na minulost připravuje o klidný spánek i zdravý rozum. Blíží se poslední zúčtování, nebo si s ním ďábel jen tak pohrává? Či snad dočista zešílel?

Autor povídkové sbírky Kolem Jakuba, nominované na cenu Magnesia Litera, své postavy rád vystavuje mezním situacím – tentokrát sáhl rovnou po ďáblovi.

MICHAL VRBA
Narodil se v Hlušicích, malé vesničce na východě Čech, kde strávil dětství. Po vyučení v hradeckém ČKD a nástrojařské nástavbě složil přijímací zkoušky na obor český jazyk – občanská nauka na UJEP v Ústí nad Labem, městě, které se stalo na deset let jeho domovem. Pět let učil společenské vědy na místní střední škole, poté ho osud zavál do západního Skotska, kde se živil jako přístavní dělník a řidič náklaďáku. Nyní žije s manželkou a dětmi v Novém Bydžově a pracuje pro malou rodinnou tiskárnu a chlumecké rybářství. Píše od dětství, povětšinou kratší povídky. V roce 2014 vydal vlastním nákladem knihu próz Hontolini. Jeho oficiálním debutem se roku 2016 stala psychologická novela Prak, která vyšla v pražském Argu, stejně jako následující povídkový soubor Kolem Jakuba (2019), jenž autorovi vynesl nominaci na cenu Magnesia Litera. V roce 2021 mu vyšel v nakladatelství Host poslední román Zeptej se ďábla.

IGOR BAREŠ
Studoval JAMU v Brně, tři sezony působil v angažmá v Divadle bratří Mrštíků a poté strávil 11 sezon v Národním divadle Brno. V letech 2005–2016 byl členem činoherního souboru Národního divadla v Praze, od roku 2015 působí v Divadle na Vinohradech. Jednou byl nominován na Cenu Thálie, dvakrát na Cenu Alfréda Radoka a třikrát na Českého lva. Filmoví diváci ho znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v mnoha televizních inscenacích i seriálech: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika. Vedle herectví se věnuje rovněž dabingu.