Obálka audioknihy Neznámí hrdinové mluvili i německy

Neznámí hrdinové mluvili i německy

Martin Krsek

Interpret: Ondřej Novák
Vydavatel: Edice ČT
Vydáno: 2018

Z třinácti milionů obyvatel Československa patřily v prvním dvacetiletí jeho existence více než 3 miliony k německé národnosti. Tito českoslovenští občané mluvící německy byli mnohdy ochotni za náš stát a jeho demokratické principy položit i život. Přesto upadly jejich osudy s odchodem Němců z Čech úplně v zapomnění. Jejich neuvěřitelné a dramatické příběhy jsou napínavější než smyšlené thrillery!

V roce 1945 a 1946 naprostá většina Němců naši zemi opustila, ať již byli vystěhováni na základě dekretů prezidenta republiky, byli vyhnáni, či dokonce pobiti v divokých odsunech, anebo odešli v rámci tzv. antifa-transportů. Není proto divu, že právě hrdinství našich spoluobčanů německé národnosti – antifašistů a bojovníků za svobodu zůstává téměř úplně neznámo nebo zapomenuto.

Mezi tyto hrdiny, naše spoluobčany, patřil mj. pobočník filmové hvězdy Marlene Dietrich, vědkyně z atomového projektu Manhattan, neohrožený zachránce celé polabské nížiny před zatopením, které plánovali esesáci, a další.

Narodit se jako československý občan německé národnosti většinou předznamenávalo nesnadný život.

Strhující příběhy našich někdejších spoluobčanů! Autorem audioknihy Neznámí hrdinové mluvili i německy je Martin Krsek. Načetl Ondřej Novák.