Obálka audioknihy Za svědky minulosti

Interpret: Milan Švihálek
Vydavatel: Jota, Milan Švihálek
Vydáno: 2018

Autorské čtení je současně důvěrným návratem do časů dětství. Bylo inspirováno natáčením dokumentárního seriálu, který je již déle než tři desetiletí opakovaně reprízován Československou a Českou televizí. Seriál získal v roce 1988 prestižní Cenu Českého literárního fondu. Stejnojmenná knížka se v roce 2018 dočkala již třetího (!) vydání. Z 52 kapitol vybral autor dvacet textů a sám je načetl.

OBSAH:
1 Podivuhodný svět (výprava do nitra hodinového soustrojí olomouckého orloje)

2 Větrní Mohykáni (marné čekání na vítr pod lopatkami vesnického „větřáku“)

3 Mrakodrap krále ševců (návštěva zlínské „Jedenadvacítky“, druhé nejvyšší budovy v Evropě)

4 Příběh ručního papíru (cesta za tajemstvím papírenské manufaktury ve Velkých Losinách)

5 Cihlářská víra (putování za voňavou hlínou, ohněm a starobylými pecemi)

6 Ohniví muži (pocta někdejším vesnickým kovářům)

7 Pavučina z litiny (vyprávění o zrodu unikátní karlovarské Vřídelní kolonády)

8 Venuše z krevele (o lovcích mamutů z Landeka, kteří jako první na světě použili „hořící kámen“)

9 Ruce a dřevo (cesta do světa, jemuž kraluje dřevo)

10 Příběh staré pekárny (vyprávění o vůni starobylé chlebové pece)

11 Dřevěný fortel (výprava do východoslovenské vesničky za starým „děbnárem“ a jeho rodinou)

12 Záhada starých liter (vyprávění o objevu liter, jimiž byla tištěna Bible Kralická)

13 Ohně pod Kosířem (putování do světa keltských řemeslníků a posvátných druidů)

14 Zázračný Merkur (vyprávění o klukovské stavebnici, která inspirovala nositele Nobelovy ceny)

15 Vody síla zázračná (výprava do stavení, v němž voda prokazuje neobyčejnou sílu)

16 Stroje v ulicích (o dějinách elektrovynálezu, který změnil život městských obyvatel)

17 Vláček do pohádky (cestování parním vláčkem Českou Kanadou do časů dávno minulých)

18 Za tújí severskou (nahlédnutí do dílny, v níž se odlévají zvony)

19 Nejslavnější betlém světa (vyprávění o řezbářském klenotu světové výstavy EXPO 67)

20 Díky stařečku (vzpomínání na dědu Karla a na unikátní technickou památku v jeho rodné vsi)

MILAN ŠVIHÁLEK
Novinář, dramaturg, scenárista, moderátor a spisovatel působil v Československé a České televizi od roku 1968 do poloviny devadesátých let, od roku 1991 jako vedoucí tvůrčí skupiny. Na svém kontě má více než tisícovku realizovaných scénářů. Věnoval se především dokumentárním žánrům, cestopisům a vzdělávacím pořadům. Byl např. dramaturgem divácky úspěšného cyklu Nebezpečný svět kalorií prof. Rajko Dolečka, proslulými se staly jeho filmy o plavbách osamělého mořeplavce Richarda Konkolského a dokumenty o australských domorodcích „doby kamenné“ (kamera a režie Jiří Vrožina). Interpretův hlas není veřejnosti neznámý, neboť Milan Švihálek často vystupoval v televizi a interpretuje své texty v rozhlase. Od roku 1986 se soustřeďuje na literární tvorbu, vydal více než 20 knížek, píše do novin a časopisů. Jeho dokumentární 42dílný televizní seriál Za svědky minulosti je považován za klasický. Nápad, aby autor dal svým televizním výpravám i rozhlasovou podobu, se zrodil na jaře roku 2017 díky legendárnímu rozhlasovému tvůrci Josefu Veselému, tvůrci slavných Toulek českou minulostí, které byly v Českém rozhlase vysílány 23 let.

Audiokniha Za svědky minulosti byla připravena v roce 2018 s laskavým svolením a ve spolupráci s nakladatelstvím JOTA s. r. o., Škárova 809/16, 612 00 Brno. Text: © Milan Švihálek. Interpretace: © Milan Švihálek. Zvuková spolupráce: © Ivan Červenka. Spojovací hudební motivy: © Seven Oceans Video.

Audiokniha Za svědky minulosti je vyprávění o tříletém putování čtyř kamarádů-televizáků ve škodovce 1203 za mizejícími řemesly a technickými památkami Čech, Moravy, Slezska a Slovenska.