Obálka audioknihy Nástrahy zubařského křesla

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2023
Série: Hercule Poirot

„MÁLOKTERÝ MUŽ JE HRDINOU SÁM PŘED SEBOU PŘI NÁVŠTĚVĚ ZUBNÍHO LÉKAŘE.“

Hercule Poirot si byl této skutečnosti velmi intenzivně vědom. Ale také měl smysl pro systém a pořádek, který mu velel dvakrát ročně podstoupit preventivní prohlídku. Proto se i tentokrát dostavil do ulice Královny Charlotty, kde měl svou ordinaci pan Morley, prvotřídní londýnský zubař. Samotná návštěva lékaře nakonec neproběhla oproti očekávání nijak dramaticky. Slavný detektiv si navíc při odchodu podal dveře s Alistairem Bluntem, jedním z nejbohatších a nejmocnějších lidí v Anglii. Ano, i takoví musí o svůj chrup pečovat. Poirot měl výbornou náladu – na půl roku má zase klid. Před třetí hodinou ho ovšem zkontaktoval inspektor Japp ze Scotland Yardu s informací, že se pan Morley zastřelil… Ale jaký k tomu měl důvod? To je všem záhadou!

AGATHA CHRISTIE
Dáma Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, se narodila v přímořském letovisku Torquay v jižní Anglii. Je nejznámější autorkou detektivních příběhů a nejvydávanější spisovatelkou vůbec. Svého Hercula Poirota učinila hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem nadále zůstává malý Belgičan. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i společenské romány. Neutuchající zájem o její dílo potvrzuje i řada filmových adaptací, k nimž se nejnověji řadí například minisérie Svědek obžaloby (2016), Plavý kůň (2020) nebo Proč nepožádali Evanse? (2022). Velkofilmy v novém zpracování Vražda v Orient expresu (2017) a Smrt na Nilu (2022) v roce 2023 doplní filmová adaptace románu Viděla jsem vraždu, a to pod názvem Přízraky v Benátkách – všechny v režii a v hlavní roli s Kennethem Branaghem.

LUKÁŠ HLAVICA
V duchu rodinné tradice vystudoval herectví na pražské DAMU, kde přes posledních dvacet let působí také jako pedagog, a krom toho se úspěšně věnuje divadelní a rozhlasové režii. Působil v Národním divadle a v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Televizní diváci ho zaznamenali např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec, Osmy či v seriálu Zdivočelá země. Nadaboval úctyhodné množství filmových i seriálových postav: jeho hlasem v češtině promlouvají mj. protagonista seriálu Pan Selfridge nebo černošský mstitel z filmu Nespoutaný Django.

Copyrights: Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2023. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha Nástrahy zubařského křesla, autorka Agatha Christie, čte Lukáš Hlavica.

Série Hercule Poirot

Obálka audioknihy Schůzka se smrtí