Obálka audioknihy Zimní včely

Interpret: Lukáš Hlavica
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

JE MI SMUTNO PO VČELÁCH. UTÝRALY JE NENÁVISTNÉ ARMÁDY.

Bývalý gymnaziální učitel si na sklonku druhé světové války píše deník. Křehký román plný kontrastů – ticha včel a nacistických fanatiků, osamělosti a touze po lásce.

Jsou poslední měsíce druhé světové války. Bývalý gymnaziální učitel latiny a řečtiny Egidius Arimond žije osaměle v městečku Kali nedaleko hranic s Belgií. Jeho hlavní zálibou a jediným zdrojem příjmů je včelařství. Kromě vášně pro včely a krásné ženy zdědil Egidius po svých předcích také epilepsii. V nacistickém Německu je pro něj toto onemocnění stigmatem, kvůli němuž byl suspendován z učitelského místa a donucen ke sterilizaci. Stále se však nad ním vznáší hrozba eutanazie, před kterou ho chrání bratr Alfons, letecké eso luftwaffe. Jako jeden z mála mužů, kteří nebyli povoláni na frontu, využívá situace a svádí jednu ženu za druhou. Skrývá však ještě nebezpečnější tajemství: díky své vynikající znalosti členitého terénu v pohraničí pomáhá pronásledovaným Židům utéct do Belgie. Scheuer napsal křehký protiválečný román plný kontrastů – ticha včel a nacistických fanatiků, osamělosti a touze po lásce.

NORBERT SCHEUER
Německý spisovatel Norbert Scheuer vstoupil na literární scénu v roce 1993 sbírkou povídek Der Hahnenkönig (Kohoutí král), v současné době má na kontě jedenáct knih – románů, povídkových souborů i básnických sbírek, které mu vynesly různá literární ocenění. Román Die Sprache der Vögel (Jazyk ptáků), který vypráví o zkušenostech zdravotníka německé armády nasazeného ve válce v Afghánistánu, se v roce 2015 dostal do užšího výběru cen Lipského knižního veletrhu. Za román Zimní včely, který vyšel v roce 2019, obdržel Cenu Wilhelma Raabeho. Norbert Scheuer se živí jako programátor IT systémů pro Deutsche Telekom, žije v Keldenichu v Severním Porýní-Vestfálsku.

LUKÁŠ HLAVICA
Český rozhlasový a divadelní režisér, herec, spíkr, dabér. Pochází z umělecké rodiny, jeho dědeček i otec (Miloš Hlavica) byli herci, strýc je operní pěvec. Maminka Růžena Merunková je také herečka. Absolvoval obor herectví na pražské DAMU. V současné době zde působí jako pedagog. V televizi vytvořil roli v seriálu Zdivočelá země, Osmy, Případ s koncem, ve filmech hrál například v Sametových vrazích, Osmy, Swingtime. Zaujal režiemi v Dejvickém divadle (Karamazovi) a v Divadle na Jezerce (Mandragora). Díky své hlasové kultuře a výjimečnému témbru patří k nejlepším českým rozhlasovým, dabingovým a audioknižním interpretům.

Nahrávka vznikla podle knihy Norberta Scheuera Zimní včely vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2021. Copyright © Norbert Scheuer 2019. Z německého originálu Winterbienen, vydaného nakladatelstvím C. H. Beck v Mnichově v roce 2019, přeložila Jitka Nešporová. Translation © Jitka Nešporová 2021. Čte Lukáš Hlavica. Režie a zvuk Jan Koukal. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design a úprava obálky pro CD Kristýna Pokojová. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o. ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor, s. r. o., 2023.

Audiokniha Zimní včely, autor Norbert Scheuer, čte Lukáš Hlavica.