Obálka audioknihy Oklamanci

Interpret: Martin Stránský
Vydavatel: Avik
Vydáno: 2021

Adam Michna z Otradovic, Vilém Slavata z Chlumu a na Košumberku, Pražská defenestrace 1618, začátek Třicetileté války.

Zdeněk Kryzánek - český herec, spisovatel a dramatik. Možná si vzpomenete na starého sedláka Žalmana v televizním seriálu F.L.Věk, Hejtmana Pivo v Markétě Lazarové nebo Pána z Vlkova v Údolí včel Františka Vláčila. Po válce nastoupil do plzeňského divadla, kde vytvořil 89 rolí. Rád si vymýšlel. V 50-tých letech plzeňští hospodští Kryzánka udali za protistátní řeči a Zdeněk Kryzánek se dostal před soud. Verdikt 3,5 roku vězení a 3 roky zákaz herecké činnosti. Z vězení se dostal o něco dříve jenom díky milosti prezidenta republiky, ale zákaz herecké činnosti mu zkrácen nebyl. Vrátil se do rodného Jindřichova Hradce, kde nejprve vykopával hroby, stavěl základní školu a pak se dostal jako údržbář a později i jako průvodce na Státní hrad a zámek. Návštěvníkům vyprávěl příběhy o Bílé paní, kterými se bavil. A začal své příběhy psát.

Je také autorem televizního scénáře a divadelní hry Oklamanci, která se odehrává v letech 1618 až 1622, na začátku třicetileté války v Evropě. V té době Čechy rozdělují spory mezi katolíky a utrakvisty. Celé vyznění hry je silně nadčasové, neboť v jakékoliv době, byť se mnozí lidé zaštiťují vznosnými ideály, jde vždy především o rozdělení moci a majetku. Na nahrávce se podílelo mnoho známých herců, např. Martin Stránský, Zdeněk Hruška, Josef Nechutný, Jakub Zindulka, Jan Maléř, Antonín Kaška, Petr Franěk a další.

Osoby a obsazení:
Adam Václav MICHNA z Otradovic, varhaník, katolík – Martin Holec
DORNIČKA, jeho milá, utrakvistka – Radka Krninská
Jan ŠENHANZL, primas, katolík – Josef Nechutný
Jan DRACHOVSKÝ z Dráchova, notarius, katolík – Martin Stránský
HOFFMAN, katolík – Zdeněk Sedláček
Pater Mikuláš PISTORIUS, jezuita – Jan Szymik
Jíra BOLF, utrakvista – Miloslav Krejsa
Ondřej LONGIN, utrakvista – Petr Franěk
BURIAN Celerin Bramhauzský z Roštejna, utrakvista – Jan Maléř
Jaroslav BOŘITA z Martinic, královský místodržící, katolík – Jaroslav Someš
Filip FABRICIUS, písař, katolík – Roman Krebs