Obálka audioknihy Předscény

Interpret: Jan Werich
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2011

Základním jevištním projevem ve všech hrách Osvobozeného divadla Jiřího Voskovce a Jana Wericha byly od dob Vest Pocket Revue vždy předscény. Tehdy vznikly náhodou, aby se rychle zabavilo publikum klábosením dvou komiků před oponou, než se vyřeší problémna jevišti. Úspěch první předscény pak zavedl tradici, která významně ovlivnila magickou přitažlivost humoru V+W.
V obnovených inscenacích OD v letech 1955-60 v Divadle ABC v předscénách zaujal místo Jiřího Voskovce Miroslav Horníček. V sevření tvrdé stalinské cenzury tato dvojice vytvářela humor, který působil jako oáza svobodného projevu, chytrosti a vtipu. Jejich souboj s hloupostí je dodnes aktuální.
Nahrávky, uchované v archivu Supraphonu, vycházejí doplněny bonusem necenzurovaných nahrávek ze soukromého archivu Jana Borovičky (zaměstnaného kdysi v propagaci Divadla ABC) a zachované zásluhou jeho syna, Jiřího Borovičky. Humor W+H v jejich předscénách je nadčasový.

Obsah:
1. Račte si řát. Scéna
2. Být či nebýt. Scéna + píseň Být či nebýt
3. Velká předscéna
4. Potopa
5. Hned mě hněť! aneb o imperativech
6. Interview
7. Příchozí Vejda
8. David a Goliáš
9. Ve vězení
10. Občanská svoboda
11. Lev salonů
12. Být či nebýt (trochu jinak)

Předscény - divadelní předscény Osvobozeného divadla v provedení Jana Wericha a Miroslava Horníčka.