Obálka audioknihy Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičce

Josef Čapek

Interpret: Jaroslav Plesl
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

AUDIOKNIHA ROKU 2018 v kategorii NEJLEPŠÍ OBAL

To bylo tenkrát, když spolu pejsek a kočička hospodařili a chtěli všechno dělat tak, jak to dělají velcí lidé: umývat špinavou podlahu, péci dort, chodit v neděli na procházku, psát dopis nebo hrát divadlo. Ale protože lidmi nejsou, nedopadne všechno vždycky tak, jak by si přáli – jejich svérázná řešení jsou ale pokaždé zábavná a originální. V některých příbězích také pejsek a kočička navštěvují pana Čapka, s nímž hovoří o "vážných věcech" a pomáhají mu s psaním příběhů pro děti.

Textové znění vychází z kritického vydání ve Spisech Josefa Čapka a kromě devíti klasických příběhů obsahuje i povídání Jak pejsek s kočičkou slavili 28. října, které bylo po roce 1948 z politických důvodů vypouštěno. Namísto Čapkových všeobecně známých obrázků doprovodí audioknihu ilustrace výtvarného dua Tomski&Polanski, kteří svou aktuální verzi pojali jako poctu autorovi.

JOSEF ČAPEK
Studoval malbu a grafiku na pražské Umělecko-průmyslové škole a poté rok v Paříži. Po návratu se se svým bratrem Karlem čile zapojil do uměleckého a společenského života. V letech 1917–1921 působil jako redaktor Národních listů, odkud odešel do Lidových novin, kde byl redaktorem a výtvarným kritikem až do roku 1939, kdy ho hned 1. září 1939 zatklo gestapo a válku strávil v koncentračních táborech, kde několik dní před jejím koncem také zemřel. Přestože je známější jako výtvarník než jako spisovatel, jeho literární dílo tvoří neoddělitelnou součást jeho tvorby. Zpočátku tvořil s bratrem Karlem – povídky Zářivé hlubiny a jiné prózy (1916) a Krakonošova zahrada (1918), dále dramata Lásky hra osudná (1910), Ze života hmyzu (1921) a Adam stvořitel (1927). Samostatně napsal sbírky povídek Lelio (1917) a Pro delfína (1923), baladickou novelu Stín kapradiny (1930) a divadelní hru Země mnoha jmen (1923). Je také autorem mnoha odborných esejí o umění (např. Nejskromnější umění, Umění přírodních národů) a filozofických úvah (Kulhavý poutník). Jeho nejznámější knihou zůstává Povídání o pejskovi a kočičce (1929), kterou napsal pro svoji dceru Alenku a ve které se jeho výtvarná tvorba propojila s literární. Posmrtně vyšly jeho básně a aforismy, jež vznikly během války – Básně z koncentračního tábora (1946) a Psáno do mraků (1947).