Obálka audioknihy Zapomenuté výpravy

Interpret: Milan Švihálek
Vydavatel: Jota, Milan Švihálek
Vydáno: 2019

Jenom málokterý z poutníků by mohl být označen za profesionálního cestovatele, většinou šlo jen o zvídavé lidi, kteří se chtěli přesvědčit o tom, co se skrývá za obzorem. Své výpravy uskutečňovali vesměs bez nároku na slávu, bez šance na naplnění kolumbovského snu o zlatu a bohatství. Základem audioknihy je stejnojmenná knížka brněnského nakladatelství JOTA z roku 2016 autorů Marka Hýži, Miroslava Kačora a Milana Švihálka.

MILAN ŠVIHÁLEK
Spoluautor literární verze Zapomenutých výprav o českém cestovatelském srdci napsal dvacet z šedesáti strhujících příběhů, které se odehrály v průběhu minulého století na mořích, oceánech, souších, řekách, v horách a dokonce i ve vzduchu. Scenárista, novinář a moderátor Milan Švihálek působil v letech 1968-1994 jako redaktor a dramaturg v Československé a České televizi. Na svém kontě má kolem tisícovky realizovaných scénářů. Věnoval se především dokumentárním žánrům, cestopisům a vzdělávacím pořadům. Od roku 1986 se soustřeďuje na literární tvorbu, vydal více než 20 knížek, píše do novin a časopisů. Jeho milovaným médiem je rozhlas. V poslední době se věnuje i autorskému načítání audioknih, z nichž je audiokniha Zapomenuté výpravy již třetí v pořadí.

Audiokniha Zapomenuté výpravy byla připravena v roce 2019 s laskavým svolením a ve spolupráci s nakladatelstvím JOTA s. r. o., Škárova 809/16, 612 00 Brno. Text: © Milan Švihálek. Interpretace: © Milan Švihálek. Zvuková spolupráce: © Ivan Červenka. spojovací hudební motivy: © Seven Oceans Video.

OBSAH:
1. Malá úvaha o mapách a průkopnících (úvod četby) – 15:45 min.
2. S kamerou za Rembaranky (do nitra Austrálie za lidmi doby kamenné, 1969) – 40:40 min.
3. Příběh nezdolné Niké (sedmimetrovou jachtou sám kolem zeměkoule, 1972-75) – 59:38 min.
4. Tatrovky v zemi zlatokopů (dobrodružná výprava „na konec světa“, 1976 a 1978) – 51:50 min.
5. Teskně hučí oceán (po stopách Thora Heyerdahla a voru Kon-Tiki, 1955 a 1958) – 56:45 hod.
6. Stopy vedou pod Huascarán, čs. horolezci v peruánských Andách, 1970 a 1975) – 36:25 hod.
7. Placatá země (jachtou Aldebarán k Severofríským ostrovům, 1971) – 52:35 hod.
8. Švec letí kolem zeměkoule (unikátní let Jana Antonína Bati za obchodem, 1937) – 47:10 hod.
9. Cesta končí v ghettu (životní příběh cestovatele Jiřího Bauma, 1935) – 50:45 hod.
10. Vánoce šťastné planety (na kole kolem světa z Hlubočce do Hlubočce, 1994-97) – 45:37 hod.

Audiokniha Zapomenuté výpravy obsahuje deset příběhů pozapomenutých cestovatelů, kteří se pokoušeli v různých dobách a různými způsoby otevírat našemu národu okno do světa. Spolu s Markem Hýžou a Miroslavem Kačorem napsal a vypráví Milan Švihálek.