Obálka audioknihy Pachuť smrti

Interpret: Jan Vondráček
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2020

V kostele jsou nalezena dvě mužská těla s proříznutým hrdlem. Komisař Adam Dalgliesh a jeho tým pátrají po tom, zda smrt bývalého ministra a bezdomovce má nějakou souvislost, kdo byl vrahem a jaký měl motiv.

Detektivka Pachuť smrti vyšla v roce 1986, proto v ní nenajdeme výdobytky moderních technologií, jako jsou mobilní telefony, počítače či nejnovější poznatky forenzních věd, a postupy kriminalistů nám mohou připadat poněkud naivní. Jsou ovšem věci, které se v čase nemění. Lidské vášně, touhy, sobecká přání i ochota prosadit je za jakoukoli cenu zůstávají motivací strašných činů bez ohledu na dobu.

P. D. Jamesová nás v této knize zavádí do vysoké politiky. Proč se úspěšný ministr a možný kandidát na premiéra ze dne na den vzdá politické kariéry? Je něco pravdy na bulvárních klepech o záhadných úmrtích dvou mladých žen, které se vyskytovaly v jeho blízkosti? A kdo by měl prospěch z jeho pádu a smrti? Nevěrná manželka a její milenec, či příživnický švagr? Dcera a její levicová buňka? Podivná hospodyně jeho neméně podivínské matky? Političtí spolupracovníci, či rivalové? Anebo je vše jinak?

Tuto spleť otázek musí rozmotat detektiv Dalgliesh spolu se svou novou podřízenou Kate. Vyšetřování je vede z chudé paddingtonské farnosti až do nejvyšších kruhů. Je třeba našlapovat opatrně, protože média číhají na každou chybu. A nejen média. Člověk, který už nejméně jednou zabil, se nebude rozpakovat udeřit podruhé. A v nebezpečí se mohou ocitnout sami vyšetřovatelé...

PHYLLIS DOROTHY JAMESOVÁ
Známější jen jako P. D. Jamesová, patří právem do síně slávy anglických detektivních autorů.
Narodila se v Oxfordu do úřednické rodiny, jako dcera berního úředníka. Dostalo se jí velmi kvalitního středoškolského vzdělání v dívčí škole v Cambridgi a pracovat začala po vzoru svého otce v různých úřednických profesích – v nemocnici, v divadle, na daňové správě a také na kriminalistickém oddělení ministerstva vnitra.

Tato různorodá praxe jí byla velmi užitečná v literární tvorbě, které se věnovala od konce padesátých let. Její osobní život se nevyvíjel zdaleka tak úspěšně jako její spisovatelská kariéra. Těsně před válkou se provdala za Connora Bantryho Whitea, který se – jako většina mladých Angličanů – účastnil bojů ve druhé světové válce. Válka zanechala na jeho psychice nevratné škody. Jeho duševní stav vyžadoval trvalou hospitalizaci a vedl k jeho předčasné smrti v roce 1964. Měli spolu dvě dcery, které spisovatelka vychovala víceméně sama.

V roce 1962 vydala svůj první detektivní román nazvaný Zahalte jí tvář, kde poprvé čtenářům představila charismatického detektiva Adama Dalglieshe, policistu a zároveň básníka. Tento gentleman se stal hrdinou většiny jejích knih, které vycházely téměř půl století. Přestože do literatury vstoupila v polovině 20. století a psala až do své smrti roku 2014. Inspirovala se především anglickou klasickou detektivní tvorbou a anglickou klasickou literaturou.

Audiokniha Pachuť smrti obsahuje detektivku od autorky P. D. Jamesové. Čte Jan Vondráček.