Obálka audioknihy Tahle země není pro starý

Tahle země není pro starý

Cormac McCarthy

Interpret: Jan Vlasák
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

MODERNÍ WESTERN, KTERÝ VÁS NENECHÁ CHLADNÝM

„Na něco se tě zeptám. Jestli tě tvý pravidla dovedly až sem, k čemu ty pravidla byly?“

Llewelyn Moss vyrazí na lov a během něj objeví místo, kde se zvrtla předávka drog. Najde několik mrtvých mužů a v kabele pohádkovou hotovost. Od této chvíle ho i s jeho manželkou Carlou Jean, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, jemuž peníze patřily, zločinec Anton Chigurh. Všem třem je pak na stopě celkem stoicky uvažující šerif Ed Tom Bell – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout…

Podle knihy vznikl v roce 2007 stejnojmenný americký film v režii bratří Coenů, který získal čtyři Oscary.

CORMAC MCCARTHY
Americký spisovatel, dramatik a scenárista, jehož díla jsou řazena do žánrů western, jižanská gotika či k postapokalyptice a aktuálně se o něm hovoří jako o jednom z nejlepších autorů současnosti. Jeho styl je lehce rozpoznatelný podle až explicitního popisování násilí a absence interpunkce. Velmi si chrání soukromí a skoro neposkytuje rozhovory.
Jeho první román Strážce sadu přijala kritika sice celkem vlídně (získal Cenu Williama Faulknera), ale komerčního úspěchu nedosáhl. Všeobecného uznání se mu dostalo až počátkem devadesátých let prvním dílem tzv. Hraniční trilogie Všichni krásní koně (kniha získala Národní knižní cenu), do které patří ještě Hranice a Města na planině. Následoval román Tahle země není pro starý a Cesta (obdržel za ni Pulitzerovu cenu). McCarthyho romány Všichni krásní koně, Tahle země není pro starý i Cesta byly úspěšně adaptovány pro film a našly si své diváky.

JAN VLASÁK
Český herec a dabér. Narodil se v Čáslavi, kde vystudoval místní gymnázium. Dvakrát se neúspěšně hlásil na činoherní herectví na Divadelní Akademii múzických umění a v mezičase pracoval jako kulisák v kolínském divadle. Potřetí to zkusil na Janáčkovu akademii múzických umění a uspěl. Absolvoval v roce 1965 Tomem Wingfieldem ve Skleněném zvěřinci. První angažmá získal ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Excelentní herecký výkon předvedl jako Wilhelm Furtwängler v inscenaci Na miskách vah). V polovině devadesátých let se stal pedagogem na Vyšší odborné škole herecké, kde učil deset let. Těžištěm jeho práce je divadlo, nicméně občas se objevuje i v televizi a ve filmu. Zde je nutné vyzdvihnout především jeho studii estébáka v minisérii Bez vědomí, kde ukázal, že je skvělým analytikem rozporuplných osobností. Často spolupracuje s Českým rozhlasem i vydavateli audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Cormaca McCarthyho Tahle země není pro starý, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2020. Copyright © 2005 by M-71 Ltd. Z anglického originálu No Country for Old Men přeložil David Petrů. Translation © David Petrů, 2007. Čte Jan Vlasák. Režie Petr Gojda. Zvuk Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Hudba Jakub König. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Tahle země není pro starý – krimi thriller jehož autorem je Cormac McCarthy. Čte Jan Vlasák.