Obálka audioknihy Továrna na maso

Interpret: Jan Kolařík
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Můžeme se chlubit největším závodem na zpracování masa ve středovýchodní Evropě!

Jatka v pražských Holešovicích, jinak také továrna na maso. Právě tam pracuje hlavní postava románu, inženýr Leon Hebvábný. S ním poznáme pražskou periferii, kabaret i kriminálku.

Inženýr Leon Hebvábný je stejně výstřední jako jméno, které nese, přesto se snaží žít výhradně svou prací a pro svou rodinu. Vystudovaný technik, který stál u počátků neonového osvětlení Prahy ve 20. letech 20. století, je pro svou tvořivost a činorodost zlákán zdánlivě jiným oborem: má vylepšovat společenský obraz Ústředních pražských jatek. Těm vymyslí přezdívku „továrna na maso“, která se
chytne nejdřív v pozitivním, později ale v čím dál negativnějším smyslu. Největší jatka ve střední Evropě jsou neohrozitelná a jejich pověst čištěná a bělená Leonovým šarmem a důvtipem. Tu ale přijde do podniku nová zaměstnankyně a obrátí Leonův svět naruby. Jako by nestačilo, že v kafilerii na Maninách byly mezi zvířecími objeveny i lidské kosti…

MILOŠ URBAN
Spisovatel, překladatel a literární redaktor. Narodil se v Sokolově, část dětství pak
prožil na čs. ambasádě v Londýně. Studoval filologii na katedrách anglistiky a
nordistiky na FFUK v Praze, poté strávil rok na univerzitě v Oxfordu. Po studiích
pracoval v nakladatelství Mladá fronta jako redaktor, v roce 2001 přešel do
nakladatelství Argo. Jeho spisovatelským debutem byl v roce 1998 román Poslední
tečka za Rukopisy. Následovala řada dalších děl, z nichž mezi nejúspěšnější patří
Sedmikostelí, které pro TV zfilmoval Jiří Strach, Hastrman, podle kterého byl
natočen film v režii Ondřeje Havelky, Santiniho jazyk, Lord Mord, Praga Piccola
nebo Pole a palisáda. Jeho romány, charakteristické svérázným černým humorem a
morbidními až hororovými prvky, byly publikovány bulharsky, holandsky, italsky,
maďarsky, německy, polsky, rusky, slovinsky a španělsky.

JAN KOLAŘÍK
Již při studiích na brněnské konzervatoři spolupracoval s divadlem Husa na provázku, jehož je dodnes členem. Vytvořil zde výrazné role v inscenacích Balada pro Banditu, Amadeus, Doktor Faust, Evangelium sv. Lukáše, Lásky jedné plavovlásky, Cirkus Havel, a dalších. Filmoví diváci jej znají z Bratrů Karamazových od režiséra Petra Zelenky. Kromě dabingu a divadla je také moderátorem na brněnském rádiu Krokodýl a často spolupracuje s rozhlasem.

Nahrávka vznikla podle knihy Miloše Urbana Továrna na maso vydané nakladatelstvím Argo v roce 2022. Copyright © Miloš Urban, 2022. Čte Jan Kolařík. Režie a zvuk Jiří Pochvalovský. Hudba Šimon Herrmann. Technická redakce Klára Melicharová. Design obálky a úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Továrna na maso, autor Miloš Urban, čte Jan Kolařík.