Obálka audioknihy Republika

Interpret: Vanda Hybnerová
Vydavatel: Audiotéka, Host
Vydáno: 2021

Naše dvacáté století bylo plné bojů, proher, vítězství, ale především paradoxů, často se krčících ve stínu velkých dějinných událostí. Audiokniha Republika, jejímž prostřednictvím nás známý spisovatel, nakladatel a držitel řady literárních ocenění Jiří Padevět zavádí do období mezi lety 1918—1990, se pokouší přiblížit naši moderní historii na ploše 73 povídek. Vyprávějí o chvílích, které jsou z pohledu „velkých“ dějin nepodstatné, až banální, ale z pohledu lidí, kteří je prožívali, byly naopak naprosto zásadní. Často změnily životy jejich aktérů nečekaným a drastickým způsobem. A to jak směrem k zoufalství, tak i k naději, která trvá.

JIŘÍ PADEVĚT
Spisovatel, knihkupec a nakladatel Jiří Padevět se narodil v roce 1966, absolvoval Střední průmyslovou školu zeměměřičskou, později také nedokončil Pedagogickou fakultu UK a od roku 1988 pracoval jako knihkupec, od roku 2004 je nakladatelem, dnes ředitelem nakladatelství Academia. Pod jeho vedením získaly knihy Nakladatelství Academia řadu ocenění (Magnesia Litera, Cenu Josefa Jungmanna, Slovník roku aj.).

VANDA HYBNEROVÁ
Dcera mima a divadelního pedagoga Borise Hybnera. Po studiu fotografie na grafické škole vystudovala herectví na pražské DAMU. Byla členkou Divadla Labyrint a hostovala napříč ostatními divadly, například v Divadle na Vinohradech, v Národním divadle, v Činoherním klubu, v Divadle v Řeznické, v Divadle pod Palmovkou, ve Švandově divadle a v Divadle v Celetné. V současnosti působí v Divadle Komedie. Za roli Petry v inscenaci Fassbinderovy hry Hořké slzy Petry von Kantové byla v roce 2005 nominována na Cenu Alfréda Radoka. Rok před touto nominací získala cenu Thálie za ženský herecký výkon za roli Catherine v inscenaci Důkaz v divadle v Řeznické. Pravidelně se objevuje na televizní obrazovce v několika seriálech, například Krejzovi.

Audiokniha Republika obsahuje 73 mikropovídek Jiřího Padevěta. Čte Vanda Hybnerová, režie Miloš Vrána.