Obálka audioknihy Obyčejný život (2019)

Obyčejný život (2019)

Karel Čapek

Interpret: Igor Bareš
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2022

Je život obyčejného člověka skutečně tak všední?

Trilogie Hordubal - Povětroň - Obyčejný život prozaika, žurnalisty, dramatika, esejisty, překladatele a kritika Karla Čapka (1890-1938) představuje bezesporu jeden z uměleckých vrcholů autorovy tvorby. Třetí díl trilogie, román Obyčejný život, vyšel roku 1934 a patří k Čapkovým zásadním prózám noetickým, v nichž si autor klade otázku ohledně povahy pravdy a možností jejího poznání.

Hrdinou románu je průměrný železniční úředník, který se na sklonku svého života pokusí popsat běh svého "obyčejného" života. Když jej vypoví, začne sám se svým pohledem vést stále vášnivější spor o to, kým vlastně byl, jaký život skutečně žil. Postupně v sobě nachází jakoby přehlížené motivy svých činů, jakési skryté osoby, které se zdají z rámce obyčejného života vybočovat. Každý lidský život, i ten zdánlivě nejobyčejnější, je ve skutečnosti bohatý a složitý, všichni žijeme jen jednu ze svých možností. Ale i ty neuskutečněné možnosti nám pomáhají porozumět druhým lidem a chápat jejich životní příběhy.

Audiokniha Obyčejný život (2019) - autor Karel Čapek, čte Igor Bareš.